Farmaceuci z University of Illinois w Chicago (USA) wyizolowali z czerwonej koniczyny aż cztery związki, które są hormonalnie czynne, ale nie należą do fitoestrogenów. Nowe związki wpływają na przekaźnictwo progesteronowe – czyli związane z hormonem o działaniu przeciwstawnym do estrogenów. 

W organizmie kobiety cykle miesiączkowe są powiązane z grą dwóch głównych hormonów o odmiennych rolach: estrogenów i progesteronu. Ich wzajemny stosunek i zmiany stężenia następujące w poszczególnych fazach cyklu odpowiadają za przemiany komórkowe w jajniku, w macicy i w innych narządach. Oba są równie ważne i zaburzenia wydzielania każdego z nich mogą wywoływać objawy chorobowe, np. krwotoczne miesiączki czy uderzenia gorąca w okresie okołomenopauzalnym.

Duża popularność czerwonej koniczyny i jej wykorzystanie w najróżniejszych kobiecych przypadłościach – od trądziku, przez objawy menopauzy aż po bezpłodność – rodzą duże zainteresowanie jej wpływem hormonalnym. Wiadomo, że czerwona koniczyna jest źródłem łagodnie działających roślinnych odpowiedników estrogenów (fitoestrogenów), natomiast dzięki właśnie omawianej pracy wiemy, że nie tylko. Autorzy badania wskazują, że obecne w czerwonej koniczynie irylon, formononetyna, prunetyna i biochanina A wpływają na przekaźnictwo progesteronowe.

Co ciekawe, nie wszystkie działają w ten sam sposób: irylon potencjalizuje działanie progesteronu w komórkach raka jajnika i raka macicy, co jest korzystnym działaniem, wiąże się bowiem z hamowaniem ich rozwoju i może być wykorzystane w przyszłości w leczeniu innych chorób rozrostowych, np. mięśniaków macicy lub endometriozy. Formononetyna i biochanina A działają jak mieszani agoniści receptora progesteronowego (co oznacza, że w pewnych warunkach naśladują działanie progesteronu, a w innych zachowują się odwrotnie), natomiast prunetyna jest antagonistą tego receptora (czyli blokuje działanie progesteronu).

Autorzy wskazują, że ich obserwacje mogą świadczyć o tym, że skuteczność flawonoidów w zapobieganiu nowotworom może po części wynikać z wpływu na przekaźnictwo progesteronowe.

Źródło

J Nat Prod. 2018 Sep 28;81(9):1962-1967. Irilone from Red Clover ( Trifolium pratense) Potentiates Progesterone Signaling. Lee JH, Dean M, Austin JR, Burdette JE, Murphy BT.