Czy dieta może mieć wpływ na ból krzyża? Z pewnością, jeśli masz problem z nadwagą. A jeśli myślisz, że go nie masz, ale cierpisz z powodu bólu pleców, to może właśnie masz… A jeśli jeszcze masz niedobór witaminy D… to przyda się jego wyrównanie. I schudnięcie. 

Zarówno otyłość, jak i niedobór witaminy D zwiększają ryzyko na pojawienie się bólu pleców. Można poza tym być w niezłym zdrowiu, ale już ta jedna dolegliwość wystarczy, by poważnie utrudnić funkcjonowanie lub nawet pogrążyć w cierpieniu.

Naukowcy z Australii i Nowej Zelandii postanowili sprawdzić, czy takim osobom pomoże suplementacja witaminy D. Do badania zaprosili 65 uczestników, którzy otrzymywali przez 16 tygodni albo witaminę D (100 tys. j.m. dożylnie, a potem 4000 j. codziennie), albo placebo. W analizie uwzględniano możliwy wpływ innych czynników na ból krzyża, a także aktywność fizyczną, ekspozycję na słońce i dietę.

Pierwsze wnioski nie były zachęcające – w całej grupie nie wykazano, by poprawa stężenia witaminy D wiązała się ze zmniejszeniem bólu krzyża. Jednak bardziej szczegółowa analiza pokazała, że zupełnie inaczej reagowały osoby, które podczas rozpoczynania badania miały niedobór witaminy D (<30 nmol/l). U nich wyrównanie poziomu witaminy D wiązało się z istotnym zmniejszeniem bólu pleców.

Wyniki te potwierdzają pojawiające się obserwacje o wpływie przeciwbólowym witaminy D, zwłaszcza w ukladzie szkieletowo-mięśniowym. Zwłaszcza w naszym kraju, gdzie w okresie jesienno-zimowym mamy do czynienia z powszechnym niedoborem witaminy D, jest to wiadomość zdecydowanie godna uwagi. Szczególnie, jeśli jeszcze mamy problem z nadmierną masą ciała.

Źródło

J Steroid Biochem Mol Biol. 2018 Sep 7. Vitamin D supplementation may improve back pain disability in vitamin D deficient and overweight or obese adults. Brady SRE, Naderpoor N, de Courten MPJ, Scragg R, Cicuttini F, Mousa A, de Courten B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s