To nie takie proste! Na tak zadanie pytanie autorzy najnowszej metaanalizy badań klinicznych odpowiedzieli: wiadomo, że… nie wiadomo. Ale jest i dobra wiadomość: mamy pewne wskazówki.

Nad tym, jakie zioła najlepiej poprawią jakość snu w okresie około- i pomenopauzalnym, zastanawiali się autorzy nowej metaanalizy badań klinicznych. Do marca br. przeprowadzono takich badań niewiele, zaledwie kilka. To niewiele, na tyle, że metaanaliza nie pozwoliła wyciągnąć wiążących wniosków. Jednak dzięki pracy autorów  polegającej na wyszukaniu wszystkich badań poświęconych ziołom i jakości snu po menopauzie, możemy się przyjrzeć, co sugerują pojedyncze, małe prace:

  • sprzeczne wyniki przynoszą badania nad zastosowaniem soi; połowa nie odnotowała istotnych efektów, w połowie stwierdzono poprawę snu u kobiet w okresie okołomenopauzalnym;

poza tym dysponujemy jedynie pojedynczymi badaniami, które sugerują korzystny wpływ:

  • czerwonej koniczyny;
  • łuski kozieradki;
  • gorzkiej pomarańczy i lawendy;
  • kozłka lekarskiego (popularnie zwanego „walerianą”) – z tym że obserwowano go przy dawce rzędu 500 mg w dwóch dawkach podzielonych w ciągu dnia, a nie przy dawce 100 mg przed snem
  • ekstraktu z kory sosny.

Bezsenność, częste wybudzenia czy nieregenerujący sen to częste dolegliwości u kobiet po menopauzie – występują u nawet połowy z tej grupy. To, co pada w tekście, ale wymaga zdecydowanego podkreślenia, to że w tej sytuacji zioła działają delikatnie i konieczne może być długie, regularne ich przyjmowanie dla uzyskania efektów – niekoniecznie sprawdzi się pomysł wykorzystania ziół jako „tabletki na sen”.

Źródło

J Menopausal Med. 2018 Aug;24(2):92-99. A Systematic Review and Meta-analysis on the Effect of Herbal Medicine to Manage Sleep Dysfunction in Peri- and Postmenopause. Khadivzadeh T, Abdolahian S, Ghazanfarpour M, Kargarfard L, Dizavandi FR, Khorsand I.