Wiedza dawno ugruntowana i wielokrotnie sprawdzona, a tak mało znana i doceniana: błonnik chroni przed rakiem jelita grubego. Jak wynika z najnowszej analizy, Europejscy mężczyźni są pod tym względem uprzywilejowani!

Autorami analizy są onkolodzy i chirurdzy z Uniwersytetu w Nanjing (Chiny) oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium (Niemcy). Postanowili oni sprawdzić, czy błonnik inaczej wpływa na rozwój raka jelita grubego po stronie lewej niż prawej – pozornie może się wydawać to groteskowe, jednak wcale tak nie jest. Jelito grube u człowieka zaczyna się po stronie lewej, biegnie do góry, zakręca i pod żebrami przecina całą jamę brzuszną, aby znów zakręcić i zejść w dół, aż utworzy odbytnicę i odbyt. Z uwagi na tę budowę na początku i na końcu jelita grubego mamy do czynienia z nieco odmiennym składem mas kałowych i zupełnie różnymi objawami raka – ten po stronie prawej (w odcinku końcowym) ma szansę objawiać się pasmami krwi w kale, stolcami ołówkowatymi (bardzo cienkimi), czy wreszcie być wyczuwalny w badaniu lekarskim per rectum, ten po stronie lewej najczęściej jest bezobjawowy lub powoduje niedokrwistość – czasem leczoną bez skutku wiele lat, zanim zostanie wyjaśniona przyczyna.

Z 11 przenalizowanych badań kohortowych wynika, że duże spożycie błonnika wiąże się z o 14% mniejszym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego po stronie lewej i o 21% mniejszym po stronie prawej (w stosunku do osób spożywających najmniej błonnika).  Z tym że, co ciekawe – błonnik wydaje się chronić przed rakiem lewostronnym wyłącznie mężczyzn! W przypadku raka prawostronnego obie płcie są chronione w równym stopniu. Co jednak jeszcze bardziej zastanawiające, tylko Europejczycy są chronieni przez duże spożycie błonnika przed rakiem lewostronnym, Amerykanie – nie.

Źródło

Medicine (Baltimore). 2018 Sep;97(36):e11678. Dietary fiber intake and risks of proximal and distal colon cancers: A meta-analysis. Ma Y, Hu M, Zhou L, Ling S, Li Y, Kong B, Huang P.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s