Flawonoidy cytrusowe działają podobnie jak gliptyny – leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Ich działanie jest wielokrotnie mniejsze i leków tych nie zastąpią – jednak co innego leczenie cukrzycy, a co innego korzystny wpływ metaboliczny cytrusów, zwłaszcza jeśli będą stałym elementem diety lub suplementacji (i to w dużej ilości). 

Gliptyny blokują enzym zwany DPP-4, dzięki czemu nie rozkłada on inkretyn – białek, które stymulują działanie insuliny, hamują opróżnianie żołądka i w wyniku tego zmniejszają stężenie glukozy we krwi.

Naukowcy z Australii wykazali, że flawonoidy cytrusowe również hamują ten enzym, choć ich dawka konieczna do tego działania musi być wielokrotnie większa niż analogicznych leków przeciwcukrzycowych (sitagliptyny, wildagliptyny, saksagliptyny). Najsilniej pod tym względem z naturalnych flawonoidów działała rutyna; przebadano jednak z pozytywnym skutkiem także narynginę, naryngeninę, hesperydynę, hesperetynę i in.

Co istotne, flawonoidy cytrusowe pochodziły z różnych suplementów, co przekładało się na dawkę w zależności od producenta: od 150  do 400 mg.

Autorzy zwracają uwagę, że nie jest to jedyne korzystne biologiczne działanie flawonoidów cytrusowych, więc związki te oferują i inne korzyści niż tylko wpływ na metabolizm glukozy – choćby działanie antyoksydacyjne, i trzeba nad nimi prowadzić dalsze badania.

Warto zwrócić tu uwagę, że prawdziwe bogactwo bioflawonoidów mieści się w skórce cytrusów, której w warunkach naszego kraju raczej nie powinno się spożywać – z uwagi na woski i związki konserwujące. Producenci suplementów odpowiadają na to zapotrzebowanie, ale warto pamiętać, by suplementy – dokładnie z tego samego powodu, co wyżej opisany – pochodziły z najlepszych możliwych źródeł, podlegających kontroli niezależnych instytucji  (w Polsce niestety nie ma organizacji zapewniających jakość żywności ani suplementów taką jak chociażby w Skandynawii czy USA).

Źródło

Biochem Biophys Res Commun. 2018 Jun 9. Citrus bioflavonoids dipeptidyl peptidase-4 inhibition compared with gliptin antidiabetic medications. Gupta A, Jacobson GA, Burgess JR, Jelinek HF, Nichols DS, Narkowicz CK, Al-Aubaidy HA.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s