Witamina E i kwasy omega-3 pomocą w bolesnych miesiączkach

Olej rybi w połączeniu z witaminą D w przypadku bolesnych miesiączek działa na tyle skuteczne, że można próbować nimi zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne – wynika z badania opublikowanego na łamach pisma „Gynecological Endocrinology”. 

Celem badania była ocena, jak kwasy omega-3 oraz witamina D – w monoterapii lub w skojarzeniu – wpłyną na ból podczas miesiączki. Uczestniczkami były studentki uniwersytetu, które podzielono na 4 grupy otrzymujące różne badane substancje:

  • tylko witaminę E (200 j.m. dziennie);
  • tylko kwasy omega-3 (180 mg kwasu eikozapentaenowego – EPA i 120 mg kwasu dokozaheksaenowego – DHA co 24 h);
  • witaminę E razem z kwasami omega-3;
  • placebo.

Przed przydzieleniem do grupy kobiety proszono o ocenę nasilenia bólu w skali od 1 do 10, aby do grup po równo przydzielić zarówno te z bólem najsłabszym (wynik <3), jak i najsilniejszym (wynik >6).

Po sprawdzeniu rezultatów okazało się, że zarówno suplementowane kwasy omega-3, jak i witamina E skutecznie osłabiały ból miesiączkowy w porównaniu z placebo, jednak najskuteczniejsza i istotna statystycznie była suplementacja skojarzona.

Autorzy zwracają uwagę na niewielką częstość działań ubocznych suplementów w porównaniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i w związku z całościowym obrazem – możliwość stosowania jednych zamiast drugich.

Źródło:

Gynecol Endocrinol. 2018 Mar 15:1-5. Vitamin E and fish oil, separately or in combination, on treatment of primary dysmenorrhea: a double-blind, randomized clinical trial. Sadeghi N, Paknezhad F, Rashidi Nooshabadi M, Kavianpour M, Jafari Rad S, Khadem Haghighian H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s