Dieta sportowca-wegetarianina lub weganina

Derrick Brown z Instytutu Nauk o Sporcie Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria) na przykładzie zawodowych tancerzy rozprawia się w artykule przeglądowym z mitami o diecie wegańskiej i wegetariańskiej. I zwraca uwagę na konieczność rozważenia suplementacji niektórych składników. 

Autor podkreśla, że w przeciwieństwie do powszechnej opinii, właściwie opracowana dieta wegańska lub wegetariańska jest wystarczająca pod względem i zdrowotnym, i wydolności fizycznej, i wpływu na samopoczucie. Tancerze-wegetarianie są w stanie dostarczać wystarczającą ilość białka z produktów pochodzenia roślinnego, pod warunkiem że jego źródła będą zróżnicowane, a dieta dostarczy odpowiedniej ilości energii. Dietetyk powinien natomiast dostosować jakość diety do intensywności treningu i charakteru stylu tanecznego, bo źle skonstruowana dieta – z nadmiernym ograniczeniem kalorii i uboga w niezbędne składniki – doprowadzi do rozstroju zdrowia i obniży wydolność wysiłkową.

Wg autora dobrą wyjściową formułą jest przyjęcie stosunku węglowodanów, tłuszczów i białek na poziomie 55, 20-30 oraz 12-15%. Jeśli zaś chodzi o mikroskładniki, to szczególnej uwagi wymaga odpowiednia zawartość:

  • witaminy B12;
  • żelaza
  • witaminy D;
  • kwasów omega-3;
  • wapnia;
  • cynku.

Są to składniki pochodzenia głównie zwierzęcego, występujące co prawda w roślinach, ale o mniejszej biodostępności (mniejsza biodostępność oznacza w uproszczeniu, że przy takiej samej zawartości danego składnika w pokarmie pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, z tego ostatniego wchłonie się go mniej). W związku z tym dieta wegańska lub wegetariańska u sportowców wymaga szczególnego zadbania o te składniki, aby zabezpieczyć zawodnika przed długofalowymi, niekorzystnymi następstwami niedoborów, mogących wpływać na wyniki sportowe.

Źródło

J Dance Med Sci. 2018 Mar 15;22(1):44-53. Nutritional Considerations for the Vegetarian and Vegan Dancer. Brown DD.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s