Suplementacja kapsaicyny z cayenne wspomaga odchudzanie

Naukowcy z University of Mary Hardin-Baylor w Teksasie oraz Auburn University w Alabamie (USA) przeprowadzili eksperyment, w którym porównali skutki stosowania kapsaicyny – substancji odpowiadającej za ostrość chili, cayenne i innych odmian ostrej papryki – w odchudzaniu i wpływie na metabolizm.

Ich obserwacje wskazują, że duża dawka kapsaicyny stosowana w postaci suplementu przez 12 tygodni zmniejsza wartość energetyczną diety (czyli zjada się mniej kalorii), natomiast mała dawka dodatkowo zmniejsza stosunek obwodu w pacie do obwodu w biodrach (czyli powoduje zmniejszenie brzucha).

Do badania zaproszono zdrowych ochotników w wieku ok. 30 lat, mężczyzn i kobiety. Następnie podzielono ich losowo na grupy otrzymujące suplementację małej (2 mg/34 godz.) lub dużej (4 mg/24 godz.) dawki kapsaicyny albo placebo. Na początku badania, po 6 i 12 tygodniach dokonywano pomiarów: stosunku obwodu w pasie i w biodrach, oceny składu ciała za pomocą absorpcjometrii rentgenowskiej z użyciem wiązek o dwóch energiach, wartości kalorycznej diety oraz poziomu apetytu. Mierzono także markery metabolizmu we krwi, w tym przeprowadzano doustny test tolerancji glukozy (metoda służąca rozpoznawaniu cukrzycy), z oceną stężenia glukozy i insuliny w trakcie testu.

W grupie suplementującej małą dawkę kapsaicyny stwierdzono istotne zmniejszenie stosunku obwodu w pasie do obwodu w biodrach po 6 tygodniach, choć bez wpływu na skład ciała. Osoby suplementujące kapsaicynę w dużej dawce spożywały mniej kalorii w porównaniu zarówno do placebo, jak i osób otrzymujących małą dawkę  suplementu. W grupie dużej dawki (ale nie małej!) u jednej trzeciej osób wystąpiły zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Co jednak ciekawe, w tejże grupie stwierdzono również wzrost poziomu insuliny i spadek stężenia cholesterolu HDL. Nie wykazano natomiast zmien w odpowiedzi na insulinę, dlatego autorzy zwracają uwagę na konieczność dalszych badań nad działaniem metabolicznym kapsaicyny, zwłaszcza towarzyszących odchudzaniu za jej pomocą.

Źródło

Appetite. 2017 Jun 1;113:264-273. Effects of twelve weeks of capsaicinoid supplementation on body composition, appetite and self-reported caloric intake in overweight individuals. Urbina SL, Roberts MD, Kephart WC, Villa KB, Santos EN, Olivencia AM, Bennett HM, Lara MD, Foster CA, Purpura M, Jäger R, Taylor LW, Wilborn CD.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s