Cynamon będzie niedługo lekiem?

Przeprowadzono badanie kliniczne pierwszej fazy w celu oceny właściwości farmakodynamicznych i bezpieczeństwa stosowania cynamonu. Oznacza to, że przemysł farmaceutyczny planuje wprowadzić cynamon na rynek zarejestrowanych leków. 

W badaniu brali udział zdrowi ochotnicy. Trwało 3 miesiące. Dawka wodnego ekstraktu z cynamonu była zwiększana w odstępach miesięcznych, z 85 do 500 mg. Przed rozpoczęciem badania i potem co miesiąc dokonywano oceny podstawowych parametrów biochemicznych i klinicznych oraz śledzono ewentualne działania uboczne.

W pierwszym miesiącu stwierdzono istotne obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Redukcja ta utrzymała się przez cały czas trwania badania. Po 3 miesiącach stwierdzono istotną redukcję całkowitego cholesterolu i LDL (frakcja zwana „złym cholesterolem”). Nie odnotowano poważnych działań ubocznych, w tym nadwrażliwości na substancje czynne, jedynie 2 osoby zrezygnowały z uczestnictwa z powodu dyspepsji.

Komentarz

Od dawna wiadomo, że cynamon ma korzystne właściwości dla układu krążenia, tylko że w naszej, polskiej kuchni jest z nim jeden problem – trzeba go spożywać codziennie, a nie od święta, w postaci dodatku do szarlotki (a ciasta notabene zdrowe nie są). Aż się prosi, by wyszukać suplement, który by zawierał cynamon, do codziennego stosowania. Zauważa to, jak widać, również przemysł farmaceutyczny.

Źródło

BMC Complement Altern Med. 2017 Dec 28;17(1):550. Evaluation of pharmacodynamic properties and safety of Cinnamomum zeylanicum (Ceylon cinnamon) in healthy adults: a phase I clinical trial. Ranasinghe P, Jayawardena R, Pigera S, Wathurapatha WS, Weeratunga HD, Premakumara GAS, Katulanda P, Constantine GR, Galappaththy P