Depresja związana z brakiem słońca? Tak – i brakiem witaminy D

Psychiatra z Finlandii, kraju powszechnie kojarzonego z zimnem i niedostatkiem słońca, sprawdził, jak u osób w sile wieku i starszych mają się do siebie depresja i zasoby witaminy D. Związek jest ewidentny. 

Autor przeanalizował dane pd przeszło 1600 mężczyzn i kobiet w wieku 53-73 lat, uzyskane w ramach dużego badania populacji mieszkańców miasta Kuopio we wschodniej Finlandii. Dane zbierano w latach 1998-2001.

Za chorych na depresję autor uznawał osoby, które podawały, że leczą się z powodu tej choroby oraz tych, którzy w skali oceny objawów depresyjnych DSM-III uzyskiwali więcej niż 4 z 12 pkt. Takich osób okazało się być nieco powyżej 10 proc. Ich średni wiek wynosił 63 lata. Średnie stężenie witaminy D we krwi wynosiło 43,8 nmol/l, przy czym stężenia <50 nmol/l miało aż 65 proc. chorych, a tylko 5 proc. 75 nmol/l lub większe.

Analiza wielu zmiennych wykazała, że ryzyko depresji u osoby z najmniejszym stężeniem witaminy D jest o 64 proc. większe w porównaniu z osobami o najwyższym stężeniu witaminy D. Ma to duże znaczenie dla zdrowia starszych ludzi i warto pamiętać o dostarczaniu im odpowiednich ilości witaminy D.

Źródło

J Nutr Health Aging. 2018;22(1):159-164. Serum Concentrations of 25-Hydroxyvitamin D and Depression in a General Middle-Aged to Elderly Population in Finland. Vidgren M, Virtanen JK, Tolmunen T, Nurmi T, Tuomainen TP, Voutilainen S, Ruusunen A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s