Naukowcy z Korei Płd. postulują, że suplementacja odpowiednich szczepów bakterii jelitowych może nie tylko zapobiegać otyłości, ale i wspomagać jej leczenie. 

Autorzy przeanalizowali skład mikroflory jelit 99 Koreańczyków. W grupie tej znalazły się osoby szczupłe, jak i otyłe. Uwagę zwróciła mniejsza u osób z problemami z wagą liczebność populacji dwóch mikroorganizmów:  Bifidobacterium longum i Bifidobacterium bifidum. Ich względny niedobór korelował z ilością białej tkanki tłuszczowej, stężeniem triglicerydów we krwi i stłuszczeniem wątroby. Dalsza analiza wskazała, że ogniwem łączącym te bakterie z odkładaniem tłuszczu w organizmie są wytwarzane przez nie enzymy uczestniczące w metabolizmie węglowodanów i elementów kwasów nukleinowych. 

Autorzy przeprowadzili następnie eksperyment na myszach. Wykazali, że suplementacja właściwie dobranych szczepów probiotycznych (konkretnie B. longum MG723) zapobiega przyrostowi masy ciała zachodzącemu pod wpływem bogatokalorycznej diety, natomiast suplementacja szczepu B. bifidum MG731 wiąże się z utratą masy ciała. Szczepy te metabolizują sterole, co przyczynia się do mniejszego ich wchłaniania, przerywa obieg cholesterolu (z kwasami żółciowymi) i prowadzi do redukcji stłuszczenia wątroby, poprawy metabolizmu glukozy, zmniejszenia nasilenia reakcji zapalnej i redukcji masy ciała. 

Mimo że otyłość jest chorobą o złożonych przyczynach, w ostatnich latach coraz większą uwagę przykuwa mikroflora jelit, jako jeden z elementów patofizjologicznych. Otyłość można „przeszczepić” chudym osobnikom wraz z transferem bakterii od osób z nadwagą. Otyłością zagrożone są osoby z ubogą mikroflorą jelitową (co jest pochodną m.in. mało zróżnicowanej diety opartej na wysoce  przetworzonej żywności). Nowo odkrywane relacje rodzą nowe nadzieje, np. na opracowanie interwencji terapeutycznych nakierowanych na regulację dysbiozy, czyli zwiększenie zróżnicowania składu bakterii w przewodzie pokarmowym. Uzyskać to można np. dietą i suplementacją probiotyków. Jak się jednak okazuje, nie każdy probiotyk jest równie skuteczny. Być może zresztą ich dobór będzie w przyszłości wysoce spersonalizowany. 

Na podstawie

Kim G, Yoon Y, Park JH, Park JW, Noh MG, Kim H, Park C, Kwon H, Park JH, Kim Y, Sohn J, Park S, Kim H, Im SK, Kim Y, Chung HY, Nam MH, Kwon JY, Kim IY, Kim YJ, Baek JH, Kim HS, Weinstock GM, Cho B, Lee C, Fang S, Park H, Seong JK. Bifidobacterial carbohydrate/nucleoside metabolism enhances oxidative phosphorylation in white adipose tissue to protect against diet-induced obesity. Microbiome. 2022 Nov 4;10(1):188. doi: 10.1186/s40168-022-01374-0. PMID: 36333752; PMCID: PMC9635107.