Czy leczenie niewydolnosci żylnej można wesprzeć odpowiednim żywieniem? Zdaniem brazylijskich naukowców jak najbardziej tak – wskazuje na to przeprowadzony niedawno przegląd badań naukowych. 

Przewlekła niewydolność żylna, powszechnie kojarzona z żylakami (i słusznie) to stan, w którym krew ma utrudniony odpływ z żył – dzieje się tak często z powodu upośledzenia ich drożności (np. w wyniku zakrzepicy) lub z powodu uszkodzenia zastawek żylnych (do czego skłonność przekazywana jest genetycznie). Żyły w przeciwieństwie do tętnic mają słabą ścianę (bo ciśnienie w układzie żylnym jest znacznie mniejsze niż w tętniczym), przez co zalegająca w żyłach krew łatwo je rozciąga – co uwidacznia się pod postacią żylaków, czyli poszerzonych żył podskórnych o krętym przebiegu. W zaawansowanych postaciach choroby dochodzi do przesiękania płynu do tkanki podskórnej, obrzęków, reakcji zapalnej i owrzodzeń skóry, typowo podudzi (przesiękanie krwi „napędzane” jest siłą grawitacji). Rany te, z uwagi na przewlekłe miejscowe zaburzenia krążenia, przekrwienie i związane z nim niedotlenienie trudno się goją i często wymagają złożonego postępowania leczniczego (terapia uciskowa, leczenie przeciwbakteryjne, ew. zabieg chirurgiczny). 

Chirurdzy doskonale wiedzą, że w leczeniu ran ogromne znaczenie ma stan odżywienia. Brazylijscy dietetycy w swojej pracy przeglądowej usiłują wspomóc ich wysiłki skoncentrowane na pomocy pacjentom z przewlekłymi owrzodzeniami żylnymi. Za nutraceutyki skuteczne w terapii tego stanu uznają:

  • kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3
  • magnez
  • cynk
  • witaminy A, C i D
  • resweratrol
  • probiotyki. 

Wymienione nutraceutyki działają skuteczniej, jeśli zostaną podane osobom z wyjściowym niedoborem tych elementów diety. Chirurgom są doskonale znane – mają znaczenie w regeneracji tkanek i przyspieszaniu gojenia ran. Warto pamiętać, że dietoterapia i suplementacja mogą wspomagać leczenie przewlekłych stanów będących nierzadko wyzwaniem i dla chorego, i dla jego lekarza. 

Na podstawie

de Souza T, Monteiro JDC, Curioni CC, Cople-Rodrigues C, Citelli M. Nutrients with Antioxidant Properties and Their Effects on Lower-Limb Ulcers: A Systematic Review. Int J Low Extrem Wounds. 2022 Jan 24:15347346221074861. doi: 10.1177/15347346221074861. Epub ahead of print. PMID: 35072533.