Magnez pełni ważną rolę w układzie kostnym, ale także w chrząstce. Dwie niedawno opublikowane prace przeglądowe podkreślają istotne znaczenie magnezu dla funkcjonowania układu ruchu.
Aż 60% magnezu znajdującego się w organizmie jest odłożone w kościach. Niedobór tego minerału (dość typowy dla społeczeństw zachodnich z racji dużej dostępności przetworzonej żywności i niedostatecznego spożycia produktów bogatych w magnez, np. liściastych warzyw) może przekładać się na zdrowie kości na drodze licznych mechanizmów: bezpośrednio osłabiając ich wytrzymałość mechaniczną (aktywując osteoklasty i hamując czynność osteoblastów), wplywając na metabolizm witaminy D (magnez jest kofaktorem enzymów odpowiadających za jej aktywację), niedobór magnezu może wreszcie ułatwiać rozwój reakcji zapalnej. Dodajmy, że z wiekiem pogarsza się wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, że do jego wchlaniania niezbędne jest prawidłowe zaopatrzenie w witaminę D (której niedobór jest w zasadzie powszechny) i że pewne leki (np. moczopędne) stosowane w chorobach przewlekłych przyspieszają usuwanie magnezu z organizmu. To wszystko przyczynia się do zwiększonego ryzyka niedoboru magnezu w starszym wieku, co nie znaczy jednak, że młodzi ludzie nie odczuwają ewentualnych niedoborów.
O znaczeniu magnezu dla struktury kości świadczyć mogą następujące obserwacje:
- duży odsetek kobiet po menopauzie cierpiących na osteoporozę ma również hipomagnezemię (zbyt małe stężenie magnezu we krwi);
- hipomagnezemia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań osteoporotycznych;
- gęstość mineralna kości nawet u młodych osób koreluje z zawartością magnezu w diecie;
- w badaniach interwencyjnych obserwowano, że suplementacja magnezu, trwająca rok lub dłużej, wiązała się z niewielkim, acz istotnym wzrostem mineralnej gęstości kości u kobiet po menopauzie, zapobiegała też części złamań;
- suplementacja magnezu była pod tym względem znacznie skuteczniejsza niż zalecenia zmiany diety;
- suplementacja magnezu redukowała markery resorpcji kości nawet u młodych osób;
- niedobór magnezu (ale i nadmiar) wiąże się z zahamowaniem czynności chondrocytów (komórek wytwarzających chrząstkę);
- osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów także mają zwiększone ryzyko niedoboru magnezu;
- niedobór magnezu w chorobie zwyrodnieniowej stawów wiąże się z większym nasileniem bólu i ograniczeniem czynności stawów – czyli poważniejszym stanem klinicznym i zaawansowaniem choroby;
- nie jest natomiast jasne, czy suplementacja magnezu będzie korzystna w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Możliwe, że aby taka interwencja była zasadna, konieczne jest w pierwszej kolejności zlikwidowanie dysbiozy (niedobór magnezu może się przyczyniać do zmian składu flory jelitowej i w związku z tym do rozwoju stanu zapalnego i przyspieszonego starzenia komórek tkanki chrzęstnej i tkanki łącznej; dysbiotyczna flora jelitowa może zaś w mechanizmie błędnego koła ograniczać biodostępność magnezu). Te hipotezy wymagają weryfikacji w kolejnych badaniach.
Na podstawie
- Rondanelli M, Faliva MA, Tartara A, Gasparri C, Perna S, Infantino V, Riva A, Petrangolini G, Peroni G. An update on magnesium and bone health. Biometals. 2021 Aug;34(4):715-736. doi: 10.1007/s10534-021-00305-0. Epub 2021 May 6. PMID: 33959846; PMCID: PMC8313472.
- Kuang X, Chiou J, Lo K, Wen C. Magnesium in joint health and osteoarthritis. Nutr Res. 2021 Jun;90:24-35. doi: 10.1016/j.nutres.2021.03.002. Epub 2021 Apr 1. PMID: 34023805.