Na Uniwersytecie Eulji w Daejeon (Korea Płd.) przeprowadzono ciekawe badanie, w ramach którego zweryfikowano właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku eterycznego z drzewa herbacianego (tea tree oil). 

Interesujący aspekt badania jest taki, że sprawdzano skuteczność olejku jako środka do dezynfekcji rąk – a nie, jak to się często czyni w badaniach przedklinicznych, oceniając jego wpływ na żywotność bakterii na szalce laboratoryjnej. Stu dwunastu ochotników podzielono na cztery grupy, w zależności od zastosowanej interwencji. W trzech grupach każda osoba miała za zadanie przemyć dłonie odpowiednim roztworem: w pierwszej był to 10% roztwór olejku z drzewa herbacianego, w drugiej żel z etanolem, w trzeciej pianka z chlorkiem benzalkonium. W czwartej grupie nie stosowano żadnego z powyższych sposobów i grupa ta służyła za kontrolę. 

Skuteczność interwencji badano, rozmazując na dłoniach uczestników zawiesinę wzorcowego mikroorganizmu (bakteria S. marcescens). Okazało się, że w grupach, które do następowej dezynfekcji zastosowały olejek z drzewa herbacianego lub alkohol doszło do istotnej redukcji ilości możliwych do wyhodowania ze skóry bakterii oraz redukcji markerów metabolizmu bakteryjnego. Chlorek benzalkonium nie różnił się pod tym względem istotnie od grupy kontrolnej, natomiast olejek z drzewa herbacianego był zdecydowanie najskuteczniejszy. Nie zauważono przy tym, by powodował jakiekolwiek działania uboczne dla skóry. 

Wyniki wskazały, że olejek z drzewa herbacianego jest na tyle skuteczny w dezynfekcji rąk, że autorzy zalecają rozważenie jego wprowadzenia w ramach ochrony zdrowia, aby zapobiegać przenoszeniu patogenów na rękach personelu pielęgniarskiego i przez to ograniczać infekcje wewnątrzszpitalne. Kolejne badania powinny skupić się na ustaleniu, jakie stężenie olejku z drzewa herbacianego będzie optymalne i z jakim roztworem go najlepiej łączyć, by uzyskać dodatkowy efekt nawilżenia dłoni. 

Na podstawie

Youn BH, Kim YS, Yoo S, Hur MH. Antimicrobial and hand hygiene effects of Tea Tree Essential Oil disinfectant: A randomised control trial. Int J Clin Pract. 2021 Aug;75(8):e14206. doi: 10.1111/ijcp.14206. Epub 2021 Jun 6. PMID: 33950544.