Naukowcy z ośrodków stomatologicznych w Korei Płd. sprawdzili, że w zapaleniu przyzębia skuteczne jest połączenie ekstraktu z mangostanu z propolisem. 

Oba produkty mają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, stąd idea wykorzystania takiego połączenia w zapaleniu przyzębia. Choroba ta charakteryzuje się reakcją na namnażające się w nadmiarze bakterie, co powoduje zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz utratę łączności dziąseł z zębami. Konsekwencje mogą być poważne, z utratą zębów włącznie, więc walka z zapaleniem przyzębia koncentruje się na usuwaniu kolonii bakteryjnych, podawaniu środków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych w celu wygaszenia destrukcyjnej dla tkanek przyzębia reakcji układu odpornościowego. Warto tu dodać, że przewlekły stan zapalny jamy ustnej od dawna wiąże się z konsekwencjami ogólnoustrojowymi, np. rozwojem miażdżycy i jej powikłaniami, np. zawałem serca (!).

Zarówno ekstrakt z mangostanu, jak i propolis wykorzystywano już wcześniej jako nietoksyczne naturalne środki skutecznie wspierające leczenie zapaleń dziąseł (aplikowane do kieszonek przydziąsłowych w postaci żelu). Celem omawianego badania była ocena bezpieczeństwa i skuteczności połączenia obu substancji, jednak nie w formie aplikacji miejscowej, a doustnego suplementu. Co więcej, nie stosowano mechanicznych metod oczyszczania przyzębia (jak skaling), więc zbadano wyłącznie izolowany wpływ obu nutraceutyków. 

W badaniu wzięło udział 104 chorych przydzielonych losowo do grupy otrzymującej przez 8 tygodni badane skojarzenie nutraceutyków albo placebo. Już po 4 tygodniach między obiema grupami zarysowały się różnice pod względem stanu dziąseł; widoczne były także po 8 tygodniach. Poprawił się stan tkanek przyzębia w ocenie klinicznej, a także parametry zapalne i – satysfakcja pacjentów z leczenia. Zdaniem autorów zastosowane połączenie mangostanu z propolisem przyspieszyło gojenie przewlekłych zmian zapalnych i możliwe, że obie substancje działają pod tym wzlędem synergistycznie. Suplement okazał się w tym badaniu całkowicie bezpieczny, co otwiera drogę do jego zastosowania w chorobach przyzębia. 

Na podstawie

Park JY, Ko KA, Lee JY, Oh JW, Lim HC, Lee DW, Choi SH, Cha JK. Clinical and Immunological Efficacy of Mangosteen and Propolis Extracted Complex in Patients with Gingivitis: A Multi-Centered Randomized Controlled Clinical Trial. Nutrients. 2021 Jul 28;13(8):2604. doi: 10.3390/nu13082604. PMID: 34444764; PMCID: PMC8400303.