Najskuteczniejszą metodą zapobiegania przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc jest zaprzestanie palenia tytoniu. Jest to zresztą również fundamentem skutecznego leczenia tej choroby. Możliwe, że pomoc może nieść tu także regularne stosowanie popularnego nutraceutyku glukozaminy. 

Takie wnioski wysnuli autorzy analizy danych z dużego (ok. pół miliona osób) rejestru populacji brytyjskiej UK Biobank. Uważają oni, że połączenie obu metod może jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Osoby regularnie stosujące glukozaminę okazały się bowiem w okresie ok. 9 lat o 1/5 rzadziej zapadać na POChP, i to niezależnie od tego, czy paliły tytoń, czy nie. 

Najczęstszą przyczyną POChP jest wieloletnie palenie tytoniu. Dym uszkadza płuca, początkowo niezauważalnie, jednak z biegiem lat tląca się reakcja zapalna powoduje, że uszkodzenia stają się nieodwracalne. Zostają zniszczone delikatne przegrody między pęcherzykami płucnymi oraz włókienka białkowe, które zapewniają płucom sprężystość. A sprężystość ścian dróg oddechowych jest kluczem do ich niezapadania się w czasie przepływu powietrza. Jej utrata prowadzi do pojawienia się (i narastania) uczucia duszności, co trudno i ograniczać, i powstrzymywać (choć dostępne są leki, które z powodzeniem stosują lekarze pulmonolodzy). 

Do rozpoznawania POChP wykorzystuje się w pierwszej kolejności badanie spirometryczne. Polega ono na pomiarze tempa przepływu i objętości powietrza, które możemy wygenerować podczas maksymalnych i forsowanych oddechów. Choroby nie widać w rentgenie ani w badaniach biochemicznych krwi. 

Glukozamina może w tej chorobie działać dzięki efektom przeciwzapalnym. To jedno z możliwych wytłumaczeń obserwowanego zjawiska: osoby z chorobą stawów (najczęściej chorobą zwyrodnieniową) przyjmują ten nutraceutyk latami, i przez lata efekt przeciwzapalny glukozaminy może się ujawniać także w stosunku do płuc. Hipotezę tę będzie jednak trzeba potwierdzić w długo trwających badaniach interwencyjnych. 

Na podstawie

Zhang XR, Zhang PD, Li ZH, Yang P, Wang XM, Liu HM, Liang F, Wang JD, Sun Y, Shen D, Chen PL, Zhong WF, Huang QM, Liu D, Wang ZH, Kraus VB, Mao C. Glucosamine use, smoking and risk of incident chronic obstructive pulmonary disease: a large prospective cohort study. Br J Nutr. 2021 Sep 16:1-12. doi: 10.1017/S000711452100372X. Epub ahead of print. PMID: 34526168.