Dentyści z Uniwersytetu Aleksandryjskiego w Egipcie zastosowali olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia, tea tree oil) jako środek wspomagający leczenie zapalenia przyzębia. 

Do badania włączono 30 chorych z zapaleniem przyzębia stopnia 2 poddawanych zabiegom skalingu i wygładzenia powierzchni korzeni, których podzielono na dwie grupy: w jednej poprzestano na samym zabiegu, w drugiej zastosowano dodatkowo miejscową aplikację żelu z 5% olejkiem z drzewa herbacianego do kieszonek dziąsłowych. 

W najlżejszych postaciach przewlekłego zapalenia przyzębia skaling zwykle jest wystarczający, ale już w postaciach umiarkowanych rozważa się dodatkowe stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych. Z oczywistych względów (np. obaw o szerzenie antybiotykooporności, działań ubocznych antybiotyków) poszukuje się alternatywnych metod, i taką wydaje się oferować badany olejek eteryczny. Ma on nie tylko działanie przeciwdrobnoustrojowe, ale i przeciwzapalne i antyoksydacyjne. 

Po 6 miesiącach stwierdzono poprawę w obu grupach, jednak lepsze efekty obserwowano wśród pacjentów, którym aplikowano olejek eteryczny. Analizując ich subiektywne opinie, stwierdzono, że wcześniej doszło do ustąpienia krwawień z dziąseł związanych z myciem zębów i szybciej ustępował wywołany zabiegiem stan zapalny (ceną był jedynie nieprzyjemny smak w ustach). Po kilku miesiącach w grupie tej osiągnięto też lepsze parametry kliniczne, takie jak wskaźnik zapalenia dziąseł (bazujący na wizualnej ocenie dziąseł przez stomatologa), krwawienia podczas zgłębnikowania czy stopień klinicznej utraty przyczepu łączącego ząb z dziąsłem. Tym obserwacjom towarzyszyła redukcja aktywności metaloproteazy MMP-8, która jest enzymem odpowiadającym za rozkład kolagenu i pośrednio wskazuje na nasilenie procesu chorobowego. 

Zdaniem autorów ich wyniki dowodzą większej skuteczności terapii skojarzonej z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego niż samego skalingu i wymagają potwierdzenia w kolejnych badaniach, także z udziałem chorych z bardziej zaawansowaną chorobą przyzębia. 

Na podstawie

Taalab MR, Mahmoud SA, Moslemany RME, Abdelaziz DM. Intrapocket application of tea tree oil gel in the treatment of stage 2 periodontitis. BMC Oral Health. 2021 May 5;21(1):239. doi: 10.1186/s12903-021-01588-y. PMID: 33952216; PMCID: PMC8101226.