Resweratrol skuteczny w zapaleniu stawów

Resweratrol poprawia przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, korzystnie wpływa na parametry zarówno biochemiczne, jak i objawy kliniczne.

Resweratrol to naturalny polifenol występujący w dużej ilości w skórkach czerwonych winogron. Związek ten jest silnym antyoksydantem i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antyrakowe.

Przeprowadzono badanie z udziałem 100 chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (przy czym 68 proc. stanowiły kobiety), w którym oceniono wpływ resweratrolu na przebieg kliniczny i biochemiczny choroby.  Uczestników podzielono na dwie grupy: obie stosowały zalecaną przez lekarzy terapię, ale w jednej dodatkowo podawano resweratrol w dawce dobowej 1 g przez trzy miesiące.

Po tym okresie sprawdzono, że w grupie z dodanym resweratrolem uzyskano zmniejszoną aktywność choroby ocenianą na podstawie obrzęku i bolesności 28 stawów oraz liczby zajętych przez chorobę stawów. We krwi stwierdzono natomiast mniejsze stężenie parametrów zapalenia i resorpcji kości: białka C-reaktywnego, spadek OB, niedokarboksylowanej osteokalcyny, metaloproteazy macierzy typu 3, TNF-alfa i interleukiny 6.

Autorzy konkludują, że na podstawie wyników ich badania należy rozważyć dołączanie resweratrolu do klasycznej terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.

Źródło

Clin Rheumatol. 2018 Apr 3. Resveratrol as an effective adjuvant therapy in the management of rheumatoid arthritis: a clinical study. Khojah HM, Ahmed S, Abdel-Rahman MS, Elhakeim EH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s