Naukowcy z Wysp Brytyjskich dokonali pierwszego w świecie przeglądu danych z badań klnicznych na temat działania metabolicznego wodorostów z gromady brunatnic, najbogatszych w substancje bioaktywne i o dużym potencjale co do praktycznego wykorzystania w dietetyce i w ramach celowanej suplementacji. 

Autorzy skupili się na dwóch gatunkach: Ascophyllum nodosum oraz Fucus vesiculosus. Oba charakteryzuje duża zawartość polifenoli i antyoksydantów i oba są  badane pod kątem możliwego wykorzystania w leczeniu zaburzeń metabolizmu. Problem w tym, że większość badań ma charakter przedkliniczny, a te z udziałem ludzi przynoszą wyniki wciąż niespójne. Wydaje się jednak, że można mówić o pewnym potencjale wodorostów jako nutraceutyku, czyli suplementu o właściwościach terapeutycznych. 

Przyjrzyjmy się zatem korzystnym działaniom brunatnic, które obserwowano w różnych badaniach klinicznych. Do najważniejszych należą:

  • hamowanie apetytu; 
  • redukcja preferencji do wybierania posiłków bogatotłuszczowych;
  • zwiększanie wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę;
  • redukcja szczytu glikemii poposiłkowej;
  • działanie odchudzające;
  • ochrona komórek przed uszkodzeniem materiału genetycznego.

Dobra wiadomość jest taka, że suplementacja brunatnic w okresie trwania badań (najczęściej kilka tygodni) w żadnym z badań klinicznych nie powodowała poważnych działań ubocznych, w tym nie obserwowano zaburzeń czynności tarczycy, czego obawiają się endokrynolodzy (z uwagi na bogactwo jodu w wodorostach – suplementacja jodu na poziomie dużych populacji wiąże się ze zwiększoną częstością chorób tarczycy). 

Dużo jest do wyjaśnienia w kolejnych badaniach, które zresztą są co i rusz prowadzone – i to zarówno te nad suplementacją wodorostów, jak i działaniem izolowanych z nich składników aktywnych – w poszukiwaniu choćby alternatywy dla leków przeciwcukrzycowych czy leków wspomagających odchudzanie. 

Na podstawie

Keleszade E, Patterson M, Trangmar S, Guinan KJ, Costabile A. Clinical Efficacy of Brown Seaweeds Ascophyllum nodosum and Fucus vesiculosus in the Prevention or Delay Progression of the Metabolic Syndrome: A Review of Clinical Trials. Molecules. 2021 Jan 30;26(3):714. doi: 10.3390/molecules26030714. PMID: 33573121; PMCID: PMC7866543.