Chińscy naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne, w którym wykazali, że podawanie kombinacji kwasu hialuronowego z glukozaminą i chondroityną przynosi korzyści w chorobie zwyrodnieniowej kolana. 

Uczestnikami tego niewielkiego badania byli chorzy (w liczbie 47) z Tajwanu, z łagodnym bólem kolan spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi. Podawano im albo wspomnianą kombinację nutraceutyków, albo placebo, przez 8 tygodni. 

Po tym czasie w grupie otrzymującej aktywny nutraceutyk (ale nie placebo) stwierdzono istotne zmniejszenie bólu, sztywności stawu i jego czynności (przez ten termin najczęściej rozumie się ruchomość stawu i jej ograniczenia oraz ich wpływ na codzienne funkcjonowanie). Pierwsze efekty pojawiały się już po 2 tygodniach stosowania suplementu. 

Glukozamina i chondroityna mają ugruntowaną pozycję jako leki chondroprotekcyjne (bardzo istotna jest jednak jakość farmaceutyczna tych preparatów). Kwas hialuronowy z kolei jest stosowany we wstrzyknięciach dostawowych, niektóre badania kliniczne donoszą o korzystnych skutkach także jego doustnej suplementacji, stąd nie dziwią próby łączenia tych trzech nutraceutyków w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kolana. Jest to typowy przykład choroby przewlekłej, w której skuteczność standardowych leków potrafi być daleka od oczekiwanej przez chorych, dlatego poszukują oni na własną rękę innych terapii, w tym nutraceutycznych. 

Na podstawie

Wang SJ, Wang YH, Huang LC. The effect of oral low molecular weight liquid hyaluronic acid combination with glucosamine and chondroitin on knee osteoarthritis patients with mild knee pain: An 8-week randomized double-blind placebo-controlled trial. Medicine (Baltimore). 2021 Feb 5;100(5):e24252. doi: 10.1097/MD.0000000000024252. PMID: 33592868; PMCID: PMC7870173.