Metaanaliza przeprowadzona przez neurologów z Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chinach wskazuje, że witamina D ma wielorakie korzystne działania u migrenowców. 

Autorzy włączyli do metaanalizy 5 randomizowanych badań klinicznych, w ramach których skuteczność witaminy D porównywano z placebo. Analiza zebranych danych wskazała, że  suplementacja witaminy D wiąże się z: 

  • istotnie mniejszą liczbą dni z bólem migrenowym;
  • mniejszą częstością napadów migreny;
  • mniejszym nasileniem bólu głowy;
  • poprawą codziennego funkcjonowania.

To kolejna praca sugerująca przeciwbólowe działanie witaminy D, choć wciąż nie jestesmy pewni, w jakim dokładnie mechanizmie ono zachodzi. Być może w przewlekłym bólu istotny jest wpływ przeciwzapalny witaminy D, który może także ujawniać się w obrębie ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, ale nie zapominajmy też, że receptory dla witaminy D znajdują się też w komórkach nerwowych, przez co może ona bezpośrednio modulować ich czynność. 

Dla migrenowców, którzy decydują się szukać wsparcia w zmianie diety, stylu życia i suplementacji, jest to dobra wiadomość: witaminę D w naszym kraju powinniśmy suplementować co najmniej od jesieni do wiosny i jest to jeden z pierwszych kroków do wykonania na drodze do poprawy zdrowia. 

Na podstawie

Zhang YF, Xu ZQ, Zhou HJ, Liu YZ, Jiang XJ. The Efficacy of Vitamin D Supplementation for Migraine: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Studies. Clin Neuropharmacol. 2021 Jan-Feb 01;44(1):5-8. doi: 10.1097/WNF.0000000000000419. PMID: 33449474.