Naukowcy z Jordanu stwierdzili, że u pacjentów z bruksizmem występuje niski poziom witaminy D. 

Bruksizm to zjawisko nieświadomego zgrzytania zębami, pojawiające się najczęściej w nocy podczas snu, czasem podczas medytacji (o ile ktoś medytuje). Nierzadko chory nie jest nawet świadomy, że cierpi na bruksizm, często sugestię taką wysuwa np. stomatolog (a czasami zaniepokojony partner). Skutkiem bruksizmu może być uszkodzenie szkliwa, złamania i nadwrażliwość zębów, a nawet bóle głowy czy zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego. 

Autorzy sprawdzili, jak wyglądają zasoby witaminy D u 50 osób z bruksizmem i porównali je z tymi u 50 osób zdrowych, które stanowiły grupę kontrolną. Równolegle mierzyli nasilenie objawów lęku i depresji za pomocą skali HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale). 

U chorych wykryto istotnie niższe stężenia witaminy D we krwi w porównaniu z rówieśnikami. Więcej ich też wykazywało nadmierne nasilenie lęku i zaburzenia nastroju, ponadto jedli mniej wapnia i częściej cierpieli na bóle głowy – bruksizm wyraźnie korelował z niedoborami witaminy D, wapnia i bólami głowy. 

Dość zaskakujący jest możliwy związek wapnia i witaminy D z bruksizmem. Być może niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym poziomem lęku, który to stres ujawnia się u pewnych osób nocnym zgrzytaniem zębów, albo w grę wchodzą bardziej skomplikowane zależności między wapniem a neurotransmisją w mózgu i, będąca skutkiem ich zaburzenia, nadmierna pobudliwość neuronów odpowiadających za ruchy szczęki (a być może też za lęk i depresję). Obserwacje z tego badania rodzą pytanie, czy da się ograniczyć bruksizm suplementacją witaminy D, bo taka możliwość wyraźnie się nasuwa, to jednak naukowcy będą sprawdzać w kolejnych badaniach klinicznych. 

Na podstawie

Alkhatatbeh MJ, Hmoud ZL, Abdul-Razzak KK, Alem EM. Self-reported sleep bruxism is associated with vitamin D deficiency and low dietary calcium intake: a case-control study. BMC Oral Health. 2021 Jan 7;21(1):21. doi: 10.1186/s12903-020-01349-3. PMID: 33413308; PMCID: PMC7792220.