O tym, że dieta ma wpływ na nasilenie trądziku, nie trzeba chyba nikogo przekonywać (zwłaszcza jeśli ktoś miał trądzik). Mało jednak przeprowadzono badań naukowych na ten temat. Dostępną wiedzę spróbowali usystematyzować specjaliści z USA i Kanady. 

Warto wiedzieć, że trądzik jest nierozłącznie związany z dietą typu zachodniego. Są populacje, które nigdy trądziku nie doświadczały… dopóki nie przeszły na ten typ żywienia. Zjawisko to obserwowano w mocno odległych częściach świata, np. u Eskimosów, mieszkańców Okinawy czy Zulusów.

Wśród mechanizmów powstawania trądziku wymienia się wpływ mikroorganizmu Propionibacterium acnes oraz reakcje zapalne. Między jednak nimi jest jeszcze miejsce na wpływ hormonów płciowych (dlatego trądzik pojawia się w okresie dojrzewania) oraz hormonu wzrostu (a wydzielanie hormonów na tej osi jest mocno zależne od diety – podobnie zresztą jak skłonność do reakcji zapalnych). To łączy na poziomie „komórkowym” dietę z objawami.

Z przeglądu autorów wynika, że złagodzenie objawów trądziku można uzyskać za pomocą:

  • diety ubogowęglowodanowej – czyli niskocukrowej, i dodatkowo najlepiej z ograniczeniem przetworzonej żywności, tłustych mięs i potraw mącznych; jest to najlepiej przebadana dieta w leczeniu trądziku;
  • usunięcia czekolady z jadłospisu – kakao wydaje się bardzo silnie wzmagać rozwój zmian trądzikowych;
  • ograniczenia mleka i jego przetworów;
  • suplementacji kwasów omega-3 (choć na ten temat jest mało danych);
  • suplementacji probiotyków, najlepiej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium (z uwagą jw.) – wykorzystujemy tu ich działanie przeciwzapalne i odbudowujemy florę jelitową zniszczoną niewłaściwą dietą. 

Suplementy i dieta mają natomiast jeszcze drugą twarz związaną z trądzikiem: 

  • mogą utrudniać wchłanianie leków stosowanych w trądziku (np. antybiotyków tetracyklinowych, którymi czasem próbuje się zwalczyć Propionibacterium acnes) – tak działają minerały (np. wapń, żelazo, magnez, cynk), które w związku z tym należy odsuwać od tetracyklin (te antybiotyki najlepiej przyjmować na czczo);
  • mogą wywoływać zmiany trądzikowe (to obserwowano głównie w przypadku suplementacji białka serwatkowego);
  • posiłki ubogie w tłuszcz mogą ograniczać wchłanianie izotretinoiny (lek powszechnie stosowany w terapii trądziku, wymaga przyjmowania z posiłkiem bogatotłuszczowym).

Oprócz tych wskazówek autorzy podają też obszary związane z dużą dozą niepewności. Do takich należy:

  • stosowanie cynku – nie jest pewne, że ta suplementacja zadziała u każdego, mimo że jest tradycyjnie wiązana z trądzikiem; mimo to badania naukowe wskazują, że można się spodziewać pewnej poprawy po cynku;
  • wpływ diet wegańskich i wegetariańskich – ich przydatność w trądziku jest nieznana. Nie oznacza to, że nie będą skuteczne – tylko że przeprowadzono zbyt mało badań, by móc potwierdzić ich skuteczność bądź nieskuteczność. 

Na podstawie 

Am J Clin Dermatol. 2020 Aug 3. Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment. Hilary Baldwin et al.