Naukowcy z Indonezji przeprowadzili badanie kliniczne, w ramach którego wykazali, że wąkrotka azjatycka (gotu kola, Indian pennywort) pomaga przeciwdziałać suchości skóry u chorych na cukrzycę typu 2. 

Cukrzyca, zwłaszcza źle kontrolowana, prowadzi do gromadzenia się szkodliwych produktów przemian węglowodanów w komórkach, co nasila stres oksydacyjny i generuje stan zapalny – oba odbijają się na stanie skóry. Po latach dołączają się także zaburzenia mikrokrążenia i uszkodzenie nerwów, co jeszcze potęguje destrukcyjny wpływ nadmiaru glukozy. 

Autorzy postanowili sprawdzić, jak u chorych na cukrzycę typu 2 z problemem suchej skóry zadziała wąkrotka azjatycka – zioło to działa przeciwzapalnie i wzmacnia systemy obrony przeciw wolnym rodnikom, zmniejsza też ilość szkodliwych produktów przemian metabolicznych glukozy. 

W badaniu wzięło udział 159 chorych. Wąkrotkę azjatycką podawano na różne sposoby:

  • jedna grupa otrzymywała ją doustnie (2200 mg w dwóch dawkach podzielonych) oraz w postaci maści 1%;
  • druga – tylko w postaci maści 1%, a doustnie placebo;
  • trzecia otrzymywała dwa placebo – doustnie i w maści.

Nawilżenie skóry oraz lokalne parametry zapalne monitorowano przez miesiąc, oceny dokonywano, badając próbki warstwy rogowej naskórka. 

Wpływ terapii skojarzonej ujawnił się głównie wśród osób, które miały dobrą kontrolę glikemii – w tej grupie wąkrotka azjatycka pomogła poprawić stan skóry w ocenie klinicznej i laboratoryjnej. Według autorów wąkrotka azjatycka działając przeciwzapalnie i wspierając działanie układów antyoksydacyjnych ułatwia zatrzymywanie wody w naskórku – jednak aby to działanie się ujawniło, konieczne jest „zrobienie porządku” z glukozą. Innymi słowy, podstawą jest wyrównanie cukrzycy, co ograniczy szkodliwy wpływ glukozy, dopiero potem można oczekiwać efektów działania wąkrotki azjatyckiej. Aby ująć to bardziej obrazowo: trzeba odciąć dopływ paliwa do ognia, żeby móc go skutecznie wygaszać.

Warto natomiast zauważyć, że wąkrotka azjatycka, stosowana zewnętrznie i wewnętrznie, prawdopodobnie w więcej niż jednym mechanizmie wpływa na nawilżenie skóry. 

Na podstawie

Evid Based Complement Alternat Med. 2020 Aug 26;2020:7253560. Oral and Topical Centella asiatica in Type 2 Diabetes Mellitus Patients with Dry Skin: A Three-Arm Prospective Randomized Double-Blind Controlled Trial. Lili Legiawati et al.