Zespół medyczny klubu piłkarskiego Athletic Bilbao wspólnie z naukowcami z hiszpańskich laboratoriów specjalistycznych opublikował rezultaty badania sportowców, które sugerują korzystny wpływ koenzymu Q10 na ich zdrowie w szczycie obciążenia, a przez to również potencjalnie na wyniki sportowe. 

U sportowców dość powszechnie suplementuje się antyoksydanty, aby zapobiegać nadmiernym mikrouszkodzeniom na poziomie komórkowym, które są nieodłącznym elementem treningu. Clue w tym, aby nad nimi panować. Koenzym Q10 jako rozpuszczalny w tłuszczach silny antyoksydant oferuje tu szczególny potencjał. Jest wytwarzany w organizmie, z tym że z wiekiem coraz bardziej maleją możliwości jego produkcji. 

Autorzy sprawdzili, jak u ich zawodników zmieniało się stężenie koenzymu Q10 w osoczu w dwóch kolejnych sezonach rozgrywek piłkarskich, i czy korelowało z markerami biochemicznymi mikrouszkodzeń narządowych. 

Okazało się, że w okresie maksymalnego obciążenia meczami we krwi piłkarzy stwierdzano najwyższe stężenia koenzymu Q10. Towarzyszyło im zmniejszone stężenie kinazy kreatynowej (wskaźnik uszkodzenia mięśni) oraz kwasu moczowego (przyjęty przez badaczy jako marker czynności nerek). Pojawił się także trend w stronę mniejszych ilości hormonu stresu (kortyzolu), jednak nie osiągnął istotności statystycznej (być może z powodu zbyt małej grupy badanej). Jednak zmiany biochemiczne to nie wszystko – wyższe stężenia koenzymu Q10 przekładały się także na lepsze parametry funkcji mięśni, co już jak najbardziej powinno przekładać się na zwiększone szanse wygranej. 

Opisane badanie miało charakter obserwacyjny, pokazuje więc tylko związki między koenzymem Q10 a sprawnością i zdrowiem piłkarzy. Nie wiemy jeszcze, czy suplementacja tego związku będzie w stanie poprawić zdolność drużyny do wygrywania meczy. Biorąc jednak pod uwagę, że w omawianym badaniu oceniło dość dawne rozgrywki (2015/16), w Athletic Bilbao mieli zapewne dość czasu, by to sprawdzić – i już to wiedzą.

Swoją drogą, ciekawe, czy jakiekolwiek podobne badania prowadzone są dla naszej reprezentacji. 

Na podstawie

Int J Vitam Nutr Res. 2020 Jul 8;1-12. High coenzyme Q10 plasma levels improve stress and damage markers in professional soccer players during competition. Ana Sánchez-Cuesta et al.