Międzynarodowy zespół naukowców wskazuje, że suplementacja witaminy D może zmniejszać ryzyko przejścia stanu przedcukrzycowego w cukrzycę typu 2. 

Autorzy przejrzeli dostępne badania obserwacyjne i metaanalizy poświęcone suplementacji witaminy D w stanie przedcukrzycowym. 

Stan przedcukrzycowy to sytuacja, w której zaburzony jest metabolizm węglowodanów, trzustka zaczyna pracować pod zwiększonym obciążeniem. Osoby te są zagrożone rozwojem cukrzycy w kolejnych latach, ale też mogą cofnąć te zaburzenia, zmieniając styl życia (głównie skutecznie zmniejszając wagę, dbając o jakość posiłków, regularną aktywność fizyczną). Po przejściu w fazę jawnej cukrzycy cofnięcie choroby jest już znacznie trudniejsze. Najprościej rozpoznać stan przedcukrzycowy, robiąc badanie stężenia glukozy we krwi na czczo: jeśli wynik będzie w zakresie 100-125 mg/dl, mamy najprawdopodobniej do czynienia ze stanem przedcukrzycowym. 

Autorzy wskazują, że badania obserwacyjne świadczą o istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między witaminą D a cukrzycą typu 2. Z kolei badania interwencyjne pozwalają podejrzewać, że suplementacja witaminy D może pozwolić zmniejszyć częstość przejścia stanu przedcukrzycowego w cukrzycę (w całej populacji efekt jest niewielki, rzędu 10-15%, jednak może być wielokrotnie większy u osób z niedoborem witaminy D). Badacze zwracają też uwagę, że nawet gdyby opisywany efekt był niewielki, to biorąc pod uwagę, jak duża jest grupa osób zagrożonych cukrzycą, suplementacja witaminy D pozwoli olbrzymiej liczbie pacjentów pozostawać przez dłuższy czas w stanie korzystniejszym metabolicznie i opóźnić pojawienie się cukrzycy, co będzie miało niebagatelny wpływ na system opieki zdrowotnej. 

Na podstawie

J Clin Endocrinol Metab. 2020 Aug 26;dgaa594. Vitamin D supplementation for prevention of type 2 diabetes mellitus. To D or not to D? Anastassios G Pittas et al.