Badanie kliniczne wskazuje na przydatność stosunkowo mało znanego w naszym kraju nutracedutyku – korzenia ashwagandy – w poprawianiu snu. 

Ashwaganda to witania ospała (już sama nazwa sugeruje tradycyjne stosowanie), roślina o tradycjach wywodzących się z ajurwedy, dalekowschodnia propozycja dla osób cierpiących na bezsenność. 

Indyjscy naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne z udziałem 80 pacjentów, których przydzielili albo do grupy otrzymującej korzeń ashwagandy, albo do grupy placebo. Uczestnicy przyjmowali preparaty przez 8 tygodni. Co ciekawe, w każdej z grup znaleźli zarówno uczestnicy skarżący się na bezsenność, jak i osoby zdrowe, bez problemów ze snem. 

Ashwaganda okazała się poprawiać sen i u zdrowych, i u chorych, u chorych działała nawet lepiej. Analiza wskazała, że poprawie uległy czas zasypiania, ogólna jakość snu, czas snu i wreszcie – odczucie wysypiania się, które było jednym z najlepiej reagujących na suplement parametrów. U osób chorych na bezsenność suplementacja spowodowała także zmniejszenie poziomu lęku (mierzonego w skali Hamiltona). 

Z uwagi na bardzo dobrą tolerancję i skuteczność korzenia ashwagandy autorzy pracy proponują, by rozważać ten suplement jako naturalny specyfik pomocny w bezsenności. 

Na podstawie

J Ethnopharmacol. 2020 Aug 17;264:113276. Clinical evaluation of the pharmacological impact of ashwagandha root extract on sleep in healthy volunteers and insomnia patients: A double-blind, randomized, parallel-group, placebo-controlled study. Deepak Langade et al.