Warto regularnie jeść cynamon – chciałoby się rzec po przeczytaniu artykułu naukowców z Konsorcjum na rzecz Badań Naukowych w Kalkucie (Indie). Właściwości przeciwrakowe cynamonu uznali oni za wybitne i konieczne do wykorzystania przez przemysł farmaceutyczny oraz w nutraceutykach w celu profilaktyki i leczenia nowotworów.

Autorzy skupili się na działaniu molekularnym cynamonu, nie poczynili (a szkoda) przeglądu prac z udziałem ludzi chorych na nowotwór. Co trzeba mieć z tyłu głowy, to że  działanie molekularne jest pewnym drogowskazem i wskazuje na potencjał leczniczy danego związku, natomiast czy efekt ten będzie obserwowany u ludzi i czy u wszystkich – tego nie wiemy bez sprawdzenia w badaniach interwencyjnych (tj. takich, w ramach których podajemy daną substancję i sprawdzamy, czy grupa tak leczona ma wyniki lepsze niż grupa kontrolna).

Z działania cynamonu na poziomie komórkowym faktycznie wyłaniają się zdecydowanie atrakcyjne mechanizmy możliwe do wykorzystania w onkologii:

  • cynamon i jego aktywne składniki – m.in. cynamaldehyd, eugenol – hamują rozmnażanie komórek rakowych i potencjalizują efekt działania leków przeciwnowotworowych;
  • olejek cynamonowy zmniejsza aktywność receptorów dla czynników wzrostu w komórkach nowotworowych – te receptory nowotwór wykorzystuje do przyspieszania własnego wzrostu;
  • składniki cynamonu indukują apoptozę, czyli naturalną śmierć komórek nowotworowych;
  • cynamon zmienia układ sił w układzie immunologicznym, przesuwając jego działanie w kierunku skuteczniejszej walki z nowotworem i osłabiając mechanizmy immunologiczne ułatwiające jego wzrost;
  • składniki cynamonu zmniejszają ekspresję onkogenów odpowiadających za pobudzanie wytwarzania nowych naczyń krwionośnych, które mają odżywiać nowotwór.

Autorzy podkreślają, że największy potencjał cynamonu w onkologii leży w dwóch mechanizmach: chemoprewencji i chemosensytyzacji. Ten pierwszy termin oznacza możliwość zapobiegania nowotworom za pomocą składników cynamonu, ten drugi – uwrażliwienie nowotworów na działanie leków cytotoksycznych (czyli chemioterapii) uzyskiwane dzięki cynamonowi. Co pięknie ilustruje zasadę, że medycyna jest jedna i różne metody mogą współgrać dla dobra chorego, zamiast się nawzajem zwalczać.

Źródło

J Toxicol. 2018 Mar 29;2018:8978731. Cinnamon in Anticancer Armamentarium: A Molecular Approach. Dutta A, Chakraborty A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s