Regularne uzupełnianie magnezu za pomocą suplementacji owocuje redukcją wskaźnika masy ciała (BMI), podstawowego parametru stosowanego do rozpoznawania stopnia nadwagi i otyłości. 

Tak brzmią rezultaty metaanalizy 32 randomizowanych badań klinicznych przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie (Iran) oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada). Stosowano w nich różne dawki magnezu (od 48 do 450 mg dziennie) i różny czas trwania suplementacji (od 6 do 24 tygodni). 

Magnez zaowocował spadkiem BMI o 0,21, co u osoby o wzroście 1,80 m oznacza utratę ok. 700 g masy ciała. To jednak tylko średni wynik, bo największe efekty suplementacja magnezu przynosiła u osób ze stwierdzonym niedoborem magnezu, z insulinopornością (czyli cukrzycą, zespołem metabolicznym, częścią chorych na nadciśnienie) i otyłością. U tych osób, a szczególnie u kobiet, przełożyło się to zmniejszenie obwodu w pasie. 

Coraz częściej mówi się o tym, że otyłość bierze się nie tylko z nadmiaru kalorii, ale i niekorzystnego składu posiłków – w tym niedoboru kluczowych elementów (jednym z nich ma być magnez). Wyróżnia się nawet dwa rodzaje otyłości: zdrową i niezdrową. I o ile panuje zgoda, że należy schudnąć, to biorąc pod uwagę, jak mało skuteczne są systemy ochrony zdrowia w utrzymywaniu prawidłowej wagi w społeczeństwie, pojawiają się pomysły wyrównywania zaburzeń immunologicznych i metabolicznych u otyłych chorych – m.in. za pomocą zmian diety czy nutraceutyków. Magnez jest jednym z nich, ma liczne działania biologiczne, w tym przeciwzapalne i prometaboliczne, ale dotychczasowe badania przynosiły niespójne wyniki. Ta metaanaliza pokazuje, że suplementacja wspiera ważny cel leczenia otyłości – nawet jeśli uzyskana redukcja nie jest tak wielka, jakby tego oczekiwać od „cudownej pigułki”, to trzeba pamiętać, że:

  • suplementacja nie wymaga żadnego wysiłku ani ograniczeń
  • w chudnięciu ważny jest przede wszystkim deficyt kalorii (ale nie tylko – także sposób jego osiągania!)
  • cudownych pigułek nie ma 
  • a magnez działa!

Na podstawie

Crit Rev Food Sci Nutr. 2020 Jul 11;1-17.  The effects of magnesium supplementation on obesity measures in adults: a systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Mohammadreza Askari et al.