Włoscy naukowcy z D’Annunzio University w Chieti we współpracy z Międzynarodową Agencją ds. Suplementów o Standardzie Farmaceutycznym wskazują, że doustny preparat zawierający wąkrotkę azjatycką szybko i wyraźnie poprawia wygląd rozstępów skórnych po ciąży. 

W badaniu uczestniczyło 78 zdrowych kobiet z rozstępami, które utrzymywały się przez co najmniej 6 miesięcy od ciąży. Przydzielono je do trzech grup: w jednej stosowano drogi komercyjny krem na rozstępy, w drugiej krem nawilżający, a w trzeciej preparat wąkrotki azjatyckiej w dawce 3 razy dziennie 225 mg (oraz dodatkowo ten sam krem nawilżający, co w grupie drugiej). Leczenie prowadzono przez 6 tygodni.

W czasie obserwacji nie stwierdzono żadnych działań ubocznych kremów ani wąkrotki azjatyckiej, wszystkie uczestniczki zakończyły badanie. Kobiety, które otrzymywały wąkrotkę, uzyskały poprawę wielu mierzonych parametrów skóry i rozstępów, np. więcej kolagenu, bielszy odcień, większą gęstość, lepsze ukrwienie i ucieplenie skóry oraz lepszą elastyczność. Co najważniejsze, w grupie tej w największym stopniu zmniejszyła się ilość zauważalnych rozstępoów.

Autorzy zwracają tym samym uwagę na potencjał ochronny i regeneracyjny wąkrotki azjatyckiej, który powinien zostać oceniony w kolejnych, większych badaniach klinicznych.

Źródło

Minerva Ginecol. 2018 Oct;70(5):629-634. Postpartum stretchmarks: repairing activity of an oral Centella asiatica supplementation (Centellicum®). Hu S, Belcaro G, Hosoi M, Feragalli B, Luzzi R, Dugall M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s