Zdaniem hiszpańskich naukowców suplementacja kurkuminy korzystnie wpływa na zjawiska patologiczne zachodzące w tendinopatiach.

Mianem tym określa się choroby ścięgien, najczęściej wywołane powtarzalnymi mikrouszkodzeniami. Objawami są ból (często nasilający się podczas ruchu), obrzęk, utrudnienie ruchu. Typowo tendinpatie dotyczą sportowców i osób wykonujących powtarzalne czynności manualne (choć nie tylko). Do najbardziej znanych tendinopatii związanych z uprawianiem sportu należy tzw. łokieć tenisisty czy zapalenie ścięgna Achillesa. Mogą się jednak tendinopatie pojawiać bez związku z aktywnością fizyczną, np. pod wpływem niektórych leków (fluorochinolonów, statyn), zakażeń, w dnie moczanowej i in. Narażone są też osoby z chorobą tarczycy, otyłe oraz w podeszłym wieku.

Ścięgna zajęte przez proces chorobowy wykazują zmienioną budowę (względny nadmiar kolagenu typu III zamiast typu I), ścieńczenie włókien łącznotkankowych, nacieki zapalne, zmiany unaczynienia i unerwienia.

W leczeniu wykorzystuje się m.in. odpoczynek, fizykoterapię, elektroterapię, leki przeciwzapalne oraz nutraceutyki, np. glukozaminę, chondroitynę, witaminę C i D, peptydy kolagenowe, L-argininę i kurkuminę. Ta ostatnia działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i powstrzymuje apoptozę – wszystkie te procesy mają udział w rozwoju tendinopatii. Dodatkowo, jak się wydaje, kurkumina pomaga lepiej organizować tworzenie włókien kolagenu (porządkuje się jego struktura trzeciorzędowa), hamuje zjawisko neowaskularyzacji, zmniejsza percepcję bólu, a być może także działa synergistycznie z lekami przeciwzapalnymi.

Mimo że wpływ kurkuminy na przebieg tendinopatii ocenianio głównie na podstawie prac przedklinicznych (jedynie dwa badania kliniczne), autorzy pokusili się o zaproponowanie dawkowania: od 90 mg w przypadku nanokurkuminy do nawet 5 g w przypadku ekstraktów z kurkumy, optymalnie 0,5 g co 8-12 godz., w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami.

Warto pamiętać, że z uwagi na możliwe powikłania, jak i trudności w leczeniu tendinopatii leczenie powinno być kompleksowe, dostosowane do indywidualnej sytuacji chorego i prowadzone pod kontrolą specjalisty.

Na podstawie
Córdova A, Drobnic F, Noriega-González D, Caballero-García A, Roche E, Alvarez-Mon M. Is Curcumine Useful in the Treatment and Prevention of the Tendinopathy and Myotendinous Junction Injury? A Scoping Review. Nutrients. 2023 Jan 12;15(2):384. doi: 10.3390/nu15020384. PMID: 36678255; PMCID: PMC9860696.