Niedobór witaminy C może odbijać się na pracy mózgu – uważają specjaliści z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia). 

I wcale nie musi być poważny – wciąż bowiem pokutuje przekonanie, że niedobór witaminy C jest wtedy, gdy pojawia się szkorbut, czyli uszkodzenie dziąseł związane z zahamowaniem syntezy kolagenu. Wielu ekspertów zakłada też, że niedobór witaminy C występuje rzadko z uwagi na dużą jej zawartość w warzywach i owocach. Tymczasem:

  • z badań populacyjnych wynika, że niedobór witaminy C na poziomie zagrażającym szkorbutem ma ok. 7 proc. Amerykanów i prawie jedna czwarta Brytyjczyków o niskich dochodach;
  • w Australii niskie stężenia witaminy C stwierdzono u połowy pacjentów oddziału psychiatrycznego i dwóch trzecich chorych na cukrzycę powikłaną trudną do leczenia stopą cukrzycową (notabene dołączenie witaminy C do leczenia tych ostatnich zaowocowało przyspieszonym gojeniem zmian w ciągu 3 tygodni). 

Już pierwsze opisy szkorbutu łączyły go z obniżonym nastrojem i brakiem energii. Z kolei osoby z depresją nader często nie przykładają uwagi do diety (brak apetytu jest typowym objawem). Jak widać, witamina C i praca mózgu łączą się wzajemnie, całość jeszcze uzupełnia fakt, że regiony mózgu związane z pamięcią wykazują największe zapotrzebowanie na witaminę C. 

Autory przeanalizowali dziewięć badań klinicznych poświęconych niedoborom witaminy C i stwierdzili, że przy znacznie większych stężeniach witaminy C niż notowane przy szkorbucie mogą pojawić się zaburzenia pracy mózgu, objawiające się obniżeniem nastroju czy nieprawidłowym funkcjonowaniem poznawczym. Innymi słowy, osoby ze zmniejszonym stężeniem witaminy C we krwi częściej niż inni wykazywali objawy depresyjne czy zaburzeń poznawczych. 

Ich zdaniem już teraz ma to znaczenie dla praktyki psychiatrycznej – u chorych z depresją czy problemami poznawczymi można próbować suplementować witaminę C, która jest tania i bezpieczna. Nawet mimo braku badań interwencyjnych oceniających tę strategię. Szansa, że witamina C pomoże, jest najwyraźniej większa niż ewentualne ryzyko. 

Na podstawie

BMC Psychiatry. 2020 Jun 18;20(1):315. The neuropsychiatric effects of vitamin C deficiency: a systematic review. Plevin D, Galletly C.