Randomizowane badanie kliniczne z grupą kontrolą placebo wykazało, że suplementacja cynamonu pomaga w migrenie. 

Cynamon działa przeciwzapalnie i neuroprotekcyjnie i te właśnie mechanizmy autorzy podejrzewają o wpływ przeciwmigrenowy. W migrenie dochodzi m.in. do wzrostu stężenia IL6 (cytokiny prozapalnej), CGRP (neuroprzekaźnik uczestniczący w rozwoju bólu głowy, być może nawet jego bezpośrednia przyczyna) i nadmiernego wytwarzania tlenku azotu. Związki te działają prozapalnie, a cynamon wśród licznych działań ma też wpływ przeciwdziałający rozwojowi reakcji zapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Stąd próba zastosowania go w profilaktyce migreny przeprowadzona przez naukowców z Iranu. 

W badaniu wzięło udział 50 chorych, których przydzielono losowo do grupy suplementującej cynamon (3 razy dziennie po 600 mg) albo placebo. Obserwacja trwała dwa miesiące. Po tym czasie stwierdzono, że w grupie otrzymującej aktywny suplement istotnie mniejsze niż w grupie placebo były stężenia wspomnianych mediatorów (IL6, tlenku azotu, CGRP), a także rzadziej dochodziło do napadów migrenowego bólu głowy. Napady miały też mniejsze nasilenie i trwały krócej. 

Jak widać, w tym badaniu wykazano, że cynamon wpływa zarówno na biochemiczne markery zapalne kojarzone z migreną, jak i na przebieg samego schorzenia. Autorzy uważają, że cynamon może być uznany za bezpieczny suplement stosowany do leczenia bólu migrenowego i powikłań tej choroby. 

Na podstawie

Phytother Res. 2020 Jul 7.  Effect of cinnamon on migraine attacks and inflammatory markers: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Azadeh Zareie et al.