Najwyraźniej tak – a przynajmniej tak sugerują wyniki prospektywnego badania CARDIA, które opublikowano niedawno w prestiżowym piśmie diabetologicznym „Diabetes Care”. 

W ramach tej pracy przez 30 lat obserwowano przeszło 4500 młodych Amerykanów, monitorując ich stan zdrowia i dietę, aby ustalić czynniki wpływające na ryzyko chorób układu krążenia. Rozpoczęto je w połowie lat 80. ub. w. Aktualnie omawiana praca naukowa analizuje związek niektórych witamin z grupy B z występowaniem cukrzycy w tejże grupie (cukrzyca jest bardzo poważnym czynnikiem przyspieszającym rozwój miażdżycy i silnie zwiększa ryzyko uszkodzenia serca, np. zawału).

Po 20-30 latach obserwacji cukrzyca pojawiła się u 655 uczestników (14%). Stwierdzono istotny statystycznie, niezależny związek ryzyka rozwoju cukrzycy z wieloletnim „zaopatrzeniem” organizmu w kwas foliowy (witaminę B9). Grupa przyjmująca najwięcej kwasu foliowego miała o 30% niższe ryzyko niż osoby spożywające go najmniej! Podobny związek wykazano między ilością spożywanego kwasu foliowego a stężeniem homocysteiny (ten związek jest od dawna udowodniony, kwas foliowy pomaga metabolizować homocysteinę i zmniejszać stężenie tego szkodliwego związku). Osoby suplementujące kwas foliowy miały też istotnie mniejsze stężenia CRP, co świadczy o mniejszym nasileniu przewlekłego stanu zapalnego w ich organizmach. 

Nie wiemy, w jaki sposób kwas foliowy miałby wpływać na insulinooporność tkanek, która wydaje się podstawową  przyczyną cukrzycy typu 2. Widać natomiast, że rozwój zaburzeń prowadzących do tej choroby najprawdopodobniej trwa wiele lat i źle zbilansowana dieta ujawnia skutki po długim czasie. Hiperhomocysteinemia, przewlekły stan stan zapalny mogą brać udział w rozwoju wielu chorób, cukrzyca wcale nie jest jedyną „podejrzaną”. 

Na podstawie tego badania nie można wnioskować o skuteczności kwasu foliowego w leczeniu cukrzycy – w tym celu trzeba przeprowadzić badania interwencyjne. Można natomiast zainteresować się swoim zdrowiem i stylem życia, traktując je jak inwestycję w odległą przyszłość – witaminy B należą do grupy witamin, których spożywamy z biegiem lat coraz mniej i w pewnych krajach nawet prowadzi się wzbogacanie żywności w witaminę B6 czy właśnie B9. W powszechnej świadomości kwas foliowy jest kojarzony z ciążą (suplementacja silnie zmniejsza ryzyko wad wrodzonych u dziecka) i niedokrwistością, jak widać może być również kluczowy dla prawidłowego metabolizmu. 

Kwas foliowy obecny jest w zielonych warzywach, które zawierają także mnóstwo błonnika, magnezu i innych ważnych witamin i mikroelementów, które są podejrzewane o udział w rozwoju cukrzycy, warto więc świadomie wybierać produkty do spożycia w sklepie – i zadbać o trwałe, codzienne zaopatrzenie organizmu w optymalną ilość kwasu foliowego!

Na podstawie

Diabetes Care. 2020 Jul 31;dc200828. Intakes of Folate, Vitamin B 6, and Vitamin B 12 in Relation to Diabetes Incidence Among American Young Adults: A 30-Year Follow-up Study. Jie Zhu  et al.