Indyjscy naukowcy wykazali, że ashwaganda (witania ospała) poprawia jakość snu, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie. 

Sen jest konieczny do wielu funkcji życiowych, m.in. do regeneracji, odpoczynku, poukładania w pamięci informacji czy odtrucia mózgu, ale nie może to być byle jaki sen. Jeśli mamy trudności z zaśnięciem, często się budzimy w nocy, śpimy zbyt krótko lub zbyt długo, nie będziemy funkcjonować optymalnie, z czego doskonale zdają sobie sprawę osoby cierpiące na bezsenność. Długofalowo zaburzenia snu grożą nie tyle typowym przemęczeniem, ale znacznie groźniejszymi skutkami: demencją, cukrzycą, depresją i nawet chorobami układu krążenia (zwłaszcza jeśli chrapiemy, czyli gdy dołączy się tzw. bezdech nocny). Dlatego warto spać odpowiednio długo – i dobrze się wysypiać. 

Ponieważ problemy ze snem ma sporo osób (przyznaje się nawet jedna czwarta społeczeństwa), duże jest zapotrzebowanie na specyfiki ułatwiające zasypianie lub wydłużające sen. Leki tu, zwłaszcza przy przewlekłych problemach, powinny być ostatecznością. W pierwszej kolejności warto wdrożyć działania z zakresu tzw. higieny snu i potem poszukiwać skutecznych środków (wśród nich będą m.in. nutraceutyki). 

We wzmiankowanym na wstępie badaniu indyjskich naukowców uczestniczyły ogólnie zdrowe osoby, uskarżające się jednak na nieregenerujący sen. Autorzy badania postanowili sprawdzić, na ile skuteczna będzie ashwaganda – wywodzące się z ajurwedy remedium na kłopoty ze snem. 

Badanie miało charakter randomizowany, z kontrolą placebo, uczestniczyło w nim 150 osób. Interwencja polegała na podawaniu ekstraktu z korzenia ashwagandy w dawce 120 mg dziennie przez 6 tygodni. Do oceny jakości snu używano kwestionariuszy WHO oraz Restorative Sleep Questionnaire, a także aktygrafii sennej (pomiary aktywności ruchowej za pomocą specjalnego urządzenia). 

W grupie otrzymującej ashwagandę odnotowano istotną, 70% poprawę subiektywnie odczuwanej jakości snu, podczas gdy w grupie placebo tylko 30%. Ashwaganda zaowocowała również wydłużeniem snu, skróceniem czasu zasypiania i zmniejszeniem ilości wybudzeń po zaśnięciu. Odnotowano również istotną poprawę funkcjonowania fizycznego i psychicznego. 

Ashwaganda staje się ostatnio coraz bardziej popularnym nutraceutykiem, właśnie z uwagi na działanie na układ nerwowy. Poprawa snu przełoży się na funkcjonowanie w ciągu dnia, a to z kolei – na jeszcze lepszy sen, warto więc rozważyć odpowiednią suplementację (sprawdź też inne nutraceutyki wpływające na sen) jako dodatek do zasad higieny snu. Zasady te są absolutną podstawą postępowania w przypadku problemów ze snem! 

Na podstawie

Sleep Med. 2020 Mar 21;72:28-36. A randomized, double blind, placebo controlled study to evaluate the effects of ashwagandha (Withania somnifera) extract on sleep quality in healthy adults. Deshpande A et al.