Mała zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 we krwi przyszłej matki we wczesnym okresie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego – ustalili naukowcy z Australii. Suplementacja nie jest jednak równie dobra dla wszystkich ciężarnych, a tylko dla tych, które jej faktycznie potrzebują. 

O przydatności kwasów omega-3 w celu wydłużania ciąży mówiła też niedawna metaanaliza badań klinicznych przeprowadzona przez czołową światową organizację specjalizującą się w takich pracach, Cochrane Collaboration. 

W ramach obecnej pracy naukowcy poszukiwali odpowiedzi, jak rozpoznać, które ciężarne odniosą największe korzyści z suplementacji kwasów omega-3. Do tego celu użyli danych z badania ORIP (Omega-3 fats to Reduce the Incidence of Prematurity), które przeprowadzono w sześciu australijskich szpitalach. Sprawdzano, jak będzie korelować zawartość kwasów omega-3 w 14 tygodniu ciąży z wiekiem urodzeniowym dziecka:

  • u kobiet z odsetkiem omega-3 ≤4,1% wszystkich kwasów tłuszczowych suplementacja poważnie (czterokrotnie!) zmniejszyła ryzyko porodu przedwczesnego;
  • kobiety z dużą zawartością kwasów omega-3 (5% i powyżej) znalazły się w grupie zmniejszonego ryzyka porodów przedwczesnych;
  • jednak uwaga! jeśli te kobiety dodatkowo suplementowano, ryzyko paradoksalnie wzrastało (przeszło dwukrotnie).

Co to oznacza? Najlepiej ocenić stężenie kwasów omega-3 we krwi jeszcze przed decyzją o suplementacji w okresie ciąży. Jeśli dzięki diecie odsetek ten jest wysoki, suplementacja nie powinna być prowadzona. Suplementacja natomiast ma dużą szansę wydłużyć ciążę u kobiet, które nie dostarczają odpowiedniej ilości kwasów omega-3 w diecie. Temat ten z pewnością warto omówić ze swoim lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

Na podstawie 

BJOG. 2020 Feb 8. Omega-3 fatty acid supplementation in pregnancy-baseline omega-3 status and early preterm birth: exploratory analysis of a randomised controlled trial. Simmonds LA, Sullivan TR, Skubisz M, Middleton PF, Best KP, Yelland LN, Quinlivan J, Zhou SJ, Liu G, McPhee AJ, Gibson RA, Makrides M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s