Mała zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 we krwi przyszłej matki we wczesnym okresie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego – ustalili naukowcy z Australii. Suplementacja nie jest jednak równie dobra dla wszystkich ciężarnych, a tylko dla tych, które jej faktycznie potrzebują. 

O przydatności kwasów omega-3 w celu wydłużania ciąży mówiła też niedawna metaanaliza badań klinicznych przeprowadzona przez czołową światową organizację specjalizującą się w takich pracach, Cochrane Collaboration. 

W ramach obecnej pracy naukowcy poszukiwali odpowiedzi, jak rozpoznać, które ciężarne odniosą największe korzyści z suplementacji kwasów omega-3. Do tego celu użyli danych z badania ORIP (Omega-3 fats to Reduce the Incidence of Prematurity), które przeprowadzono w sześciu australijskich szpitalach. Sprawdzano, jak będzie korelować zawartość kwasów omega-3 w 14 tygodniu ciąży z wiekiem urodzeniowym dziecka:

  • u kobiet z odsetkiem omega-3 ≤4,1% wszystkich kwasów tłuszczowych suplementacja poważnie (czterokrotnie!) zmniejszyła ryzyko porodu przedwczesnego;
  • kobiety z dużą zawartością kwasów omega-3 (5% i powyżej) znalazły się w grupie zmniejszonego ryzyka porodów przedwczesnych;
  • jednak uwaga! jeśli te kobiety dodatkowo suplementowano, ryzyko paradoksalnie wzrastało (przeszło dwukrotnie).

Co to oznacza? Najlepiej ocenić stężenie kwasów omega-3 we krwi jeszcze przed decyzją o suplementacji w okresie ciąży. Jeśli dzięki diecie odsetek ten jest wysoki, suplementacja nie powinna być prowadzona. Suplementacja natomiast ma dużą szansę wydłużyć ciążę u kobiet, które nie dostarczają odpowiedniej ilości kwasów omega-3 w diecie. Temat ten z pewnością warto omówić ze swoim lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

Na podstawie 

BJOG. 2020 Feb 8. Omega-3 fatty acid supplementation in pregnancy-baseline omega-3 status and early preterm birth: exploratory analysis of a randomised controlled trial. Simmonds LA, Sullivan TR, Skubisz M, Middleton PF, Best KP, Yelland LN, Quinlivan J, Zhou SJ, Liu G, McPhee AJ, Gibson RA, Makrides M.