Naukowcy irańscy z ośrodków zajmujących się żywieniem, tradycyjną medycyną perską, badaniami farmaceutycznymi, a także układem hormonalnym i metabolizmem zaobserwowali w badaniu klinicznym, że inhalacje olejku lawendowego pomagają walczyć z bezsennością i poprawiają jakość snu.

Grupę badaną stanowili chorzy na cukrzycę t. 2 cierpiący na bezsenność. Badanie przeprowadzono metodą skrzyżowania grup, co oznacza, że obserwacje prowadzono w dwóch okresach: najpierw jedni stosowali inhalację olejku lawendowego, a drudzy placebo, potem następował tydzień przerwy i zmieniano rodzaj produktu do inhalacji. Każdy z okresów trwał 4 tygodnie, w czasie których uczestnicy mieli nakraplać olejek na lnianą szmatkę i wdychać zapach przez 5 min przed położeniem się do łóżka.

Wyniki wskazują, że w grupie olejku lawendowego po zakończeniu badania odnotowano lepsze wyniki w skalach oceniających jakość snu i długość snu, a także w Skali Depresji Becka oceniającej zaburzenia nastroju. Inhalacje nie wpłynęły natomiast na procesy metaboliczne glukozy (kontrolę glikemii).

Bezsenność ma dość tajemnicze powiązania z cukrzycą. Wiadomo, że krótki sen sprzyja rozwojowi cukrzycy, a gdy ta już się pojawi, utrudnia jej kontrolę i zwiększa oporność tkanek na insulinę. Póki co nie wykazano bezsprzecznie, by poprawa snu tę kontrolę przywracała, choć być może badania trwały zbyt krótko. Tak czy inaczej, każda metoda łagodząca cierpienie związane z bezsennością i kiepskim snem jest godna obserwowania i sprawdzenia.

To badanie jest kolejnym, które wykazuje korzystny wpływ olejku lawendowego na sen w warunkach choroby przewlekłej, natomiast pierwszym w kontekście cukrzycy t. 2. Jak zauważają autorzy, właściwości nasenne, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe olejku lawendowego znane są od stuleci, aromaterapia taka jest elementem tradycyjnej medycyny perskiej, tybetańskiej i indyjskiej.

Na podstawie

J Ethnopharmacol. 2020 Jan 10;251:112560. Efficacy of inhaled Lavandula angustifolia Mill. Essential oil on sleep quality, quality of life and metabolic control in patients with diabetes mellitus type II and insomnia. Nasiri Lari Z, Hajimonfarednejad M, Riasatian M, Abolhassanzadeh Z, Iraji A, Vojoud M, Heydari M, Shams M.