Powoływanie się na odtruwanie jest ciekawym zjawiskiem. W internecie prawie każdy suplement ma działanie odtruwające, szkoda tylko, że nikt nie pisze, na czym ono miałoby polegać (w większości to pobożne życzenia bez podstaw naukowych). Tym razem jednak możemy zapoznać się z konkretem, czyli badaniem klinicznym, które wykazało, jak na poziom pewnej potencjalnej kardiotoksyny działają polifenole z winogron.

Badanie przeprowadzono w Zakładzie Farmakologii Uniwersytetu w Neapolu im. Fryderyka II. Wykorzystano w nim komercyjny suplement zawierający wyciąg polifenoli pochodzących z wytłoczyn z winogron (polifenole w znakomitej większości mieszczą się w skórce i pestkach, surowiec ten nadaje się zatem wyśmienicie do produkcji nutraceutyków).

Metodą podwójnie ślepej próby sprawdzono, jak podawanie ekstraktu wpłynie u ludzi na poziom N-tlenku trimetyloaminy, czyli TMAO. W 2013 r. zasugerowano, że poziom TMAO u ludzi wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem powikłaniami ze strony układu krążenia. TMAO jest produkowana w wątrobie z trimetyloaminy wytwarzanej przez bakterie jelitowe – substratem do jej produkcji jest mięso, jajka i fosfolipidy. Sama TMAO (a według niektórych naukowców nie ona sama, tylko jej prekursor trimetyloamina) przyspiesza rozwój miażdżycy i jeśli jest jej odpowiednio dużo, może nawet o połowę zwiększać ryzyko zgonu z przyczyn krążeniowych. Dieta wegetariańska i wegańska znacznie ograniczają populacje bakterii jelitowych wytwarzających trimetyloaminę, odkryto też jednak, że produkcję tego związku może też hamować resweratrol oraz analog choliny dimetylobutanol, obficie występujący w skórkach winogron, oleju z pestek winogron, czerwonym winie i occie balsamicznym. W opisywanym badaniu postanowiono potwierdzić ten efekt u ludzi.

Wystarczyły 4 tygodnie, aby potwierdzić korzystny wpływ wyciągu z winogron na poziom TMAO we krwi. W grupie otrzymującej nutraceutyk odnotowano blisko stukrotnie większe spadki TMAO we krwi niż w grupie placebo.

Jest to pierwszy, choć nie ostatni krok na drodze do profilaktycznego zastosowania wyciągów polifenoli. Pytanie oczywiście, czy za pomocą takiego nutraceutyku uda się zmniejszyć postęp miażdżycy i ryzyko zawału serca – takie badania jednak musiałyby trwać lata i byłyby niezwykle kosztowne. Liczmy na to, że mimo to poznamy kiedyś odpowiedź.

Na podstawie

Nutrients. 2019 Jan 10;11(1). Effects of Grape Pomace Polyphenolic Extract (Taurisolo®) in Reducing TMAO Serum Levels in Humans: Preliminary Results from a Randomized, Placebo-Controlled, Cross-Over Study. Annunziata G, Maisto M, Schisano C, Ciampaglia R, Narciso V, Tenore GC, Novellino E.