Naukowcy z Uniwersytetu w Arkansas (USA) wykazali, że suplementacja preparatu z witaminami i niezbędnymi dla zdrowia metalami korzystnie wpływa na psychikę młodych dorosłych. 

Młodzi dorośli to szczególna grupa. Są zestresowani, na początku kariery, zarabiają niewiele, jedzą źle i nieregularnie. Zabiegani, zalatani, narażeni na niedobory podstawowych składników odżywczych, zwłaszcza w USA, gdzie królują fast-foody.

Równocześnie – alarmują psychiatrzy – rośnie liczba zaburzeń psychicznych rozpoznawanych u młodych osób. Ma to niewątpliwie związek z relacjami międzyludzkimi w ogóle, poziomem stresu i szacunku do drugiego człowieka, o co dziś niezwykle trudno, coraz więcej też mówi się o znaczeniu złego odżywiania się dla pojawiania się niepożądanych emocji, nastrojów i lęków.

Amerykańscy naukowcy zaprosili 66 studentów college’u (z blisko sześciokrotną przewagą kobiet) do randomizowanego badania klinicznego, w ramach którego przyjmowali przez miesiąc suplement wielowitaminowo-mineralny bądź placebo. Suplement zawierał witaminę C, witaminy z grupy B, cynk, magnez i wapń.

Ocena w kilku skalach klinicznych pozwoliła sprawdzić, jak po miesiącu obie grupy różniły się pod względem poziomu lęku, nastroju, kontroli emocji i funkcji poznawczych. W grupie otrzymującej suplement po miesiącu odnotowano istotną redukcję objawów lęku, dysregulacji zachowania i funkcji poznawczych w stosunku do wyjściowego poziomu. Autorzy oceniają efekt jako umiarkowany (co jest dość spektakularne, biorąc pod uwagę prostotę interwencji) i wskazują, że konieczne jest sprawdzenie, czy uda się go uzyskać w większych grupach.

Na podstawie

Chang, Y.-H., Becnel, J., & Trudo, S. (2019). Effects of Multivitamin-Mineral Supplementation on Mental Health Among Young Adults (OR15-03-19). Current Developments in Nutrition, 3(Supplement_1).