Niesteroidowe leki przeciwzapalne, chętnie wykorzystywane do leczenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej kolan, budzą ostatnio coraz większe obawy związane z bezpieczeństwem ich stosowania. Zdaniem lekarzy z Indii w sukurs może przyjść… kurkumina. 

Kurkumina, czyli substancja aktywna zawarta w kurkumie, budzi ogromne nadzieje naukowców z uwagi na m.in. silne działanie przeciwzapalne. Opisywane badanie polegało na podawaniu leku z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) – diklofenaku (w dawce 50 mg co 12 godz.) albo kurkuminy (500 mg co 8 godz.) osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów. Pacjenci wiedzieli, którą substancję otrzymują, ale przydzielani do leczenia byli w sposób losowy.

Lekarze oceniali nasilenie bólu po 7, 14 i 28 dniach od rozpoczęcia leczenia, ale także punktację w skali oceniającej stopień uszkodzenia kolana przez chorobę zwyrodnieniową stawów (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score, KOOS), występowanie wzdęć lub objawów choroby wrzodowej, masę ciała i wreszcie opinię lekarza i pacjenta na temat skuteczności terapii.

Po 2 i po 4 tygodniach między grupami nie było różnic w wynikach uzyskiwanych w skali KOOS i pod względem nasilenia bólu, także w ocenie lekarskiej i w opinii pacjentów. Po 28 dniach w grupie otrzymującej kurkuminę stwierdzono zmniejszenie masy ciała oraz istotnie mniej objawów choroby wrzodowej – w istocie, to aż 19 pacjentów w grupie otrzymującej diklofenak musiało przyjmować lek przeciwwrzodowy, natomiast nie wymagał go ani jeden z otrzymujących kurkuminę! Objawy uboczne leczenia występowały trzykrotnie rzadziej w grupie kurkuminy niż diklofenaku.

Kurkumina w tym badaniu okazała się równie skuteczna jak diklofenak, jednak znacznie  bezpieczniejsza. Ciekawe, że eksperyment nie był zaślepiony, nie można więc wykluczyć efektu placebo. Jednak obie grupy otrzymywały jakiś rodzaj substancji aktywnej, więc nawet jeśli efekt ten by wystąpił, dotyczyłby obu metod leczenia. Być może chorzy uważali diklofenak za bardziej niebezpieczny i stąd więcej zgłoszonych działań ubocznych – tego bez zaślepienia nie da się wyjaśnić. Nawet jeśli jednak tak jest, i nawet jeśli za mniejszy ból odpowiada efekt placebo, po co w takim razie brać lek, o którym wiadomo, że obojętny dla zdrowia na pewno nie jest, skoro dostępna jest w pełni naturalna i bezpieczna substancja?

Na podstawie

Trials. 2019 Apr 11;20(1):214. Safety and efficacy of curcumin versus diclofenac in knee osteoarthritis: a randomized open-label parallel-arm study. Shep D, Khanwelkar C, Gade P, Karad S.