Lekarze z University of Tsukuba w Ibaraki (Japonia) wykazali korzystny wpływ naparu z liści oliwki europejskiej na poziom cholesterolu, triglicerydów i stężenie glukozy. 

Efekt taki pojawił się w grupie osób z zaburzonym metabolizmem – badani mieli rozpoznany stan przedcukrzycowy, który świadczy o problemach z gospodarką węglowodanową i może zapowiadać nadejście cukrzycy. Uczestnicy mieli albo nadwagę/otyłość, albo prawidłowe BMI. Zalecono im wypijanie 330 ml naparu z liści oliwki europejskiej, trzy razy dziennie do posiłków, przez 12 tygodni, przy czym osoby te podzielono na dwie grupy: w jednej stosowano małą dawkę oliwki, w drugiej – dużą.

Po tym okresie stwierdzono, że osoby suplementujące oliwkę w dużej dawce miały:

  • mniejsze stężenia triglicerydów;
  • mniejsze stężenia LDL (lipoprotein o małej gęstości, uznawanych za bezpośrednią przyczynę miażdżycy);
  • zmniejszone stężenia glukozy na czczo (podstawowy parametr świadczący o prawidłowym lub zaburzonym metabolizmie węglowodanów – im ono większe, tym gorzej).

Dawka duża wynosiła 5 g suszu na litr wody, mała była 10-krotnie mniejsza.

To niejedyne obserwowane korzyści zdrowotne – oliwka w dużej dawce powodowała zmniejszenie obwodu w pasie u osób otyłych, czyli zadziałała odchudzająco.

Korzyści zdrowotne oliwy są powszechnie znane. Współczesna nauka wiele z nich przypisuje zawartym w niej związkom fenolowym, jak oleuropeina. Mało kto jednak wie, że oliwa zawiera jej stosunkowo niewiele, stukrotnie większe ilości oleuropeiny gromadzą się natomiast w liściach oliwki europejskiej. Czyni to z liści oliwnych bardzo interesujący nutraceutyk, pozbawiony soli i kalorii (czego nie można powiedzieć o oliwkach w słoiku czy oliwie). Z dostępnych badań klinicznych wynika, że szczególnie ciekawą opcją może okazać się oliwka europejska u osób zagrożonych chorobami układu krążenia lub cukrzycą.

Na podstawie

Nutr Res. 2019 May 11;67:60-66. Olive leaf tea is beneficial for lipid metabolism in adults with prediabetes: an exploratory randomized controlled trial. Araki R, Fujie K, Yuine N, Watabe Y, Nakata Y, Suzuki H, Isoda H, Hashimoto K.