Lekarze z Sandro Pertini Hospital w Rzymie, specjaliści ds. rozrodu opublikowali wyniki badania klinicznego, które ma szansę zmienić praktykę medyczną związaną z leczeniem mięśniaków macicy. Zamiast bowiem kierować pacjentki na zabieg ich wycięcia, stosują – z dobrym skutkiem – suplementację. Pozwoliło to uniknąć operacji u części kobiet, które zamierzały zajść w ciążę, bez ryzyka skutków ubocznych. 

Mięśniaki macicy są dość częstym łagodnym nowotworem, który co prawda nie zagraża życiu, ale może utrudniać zajście w ciążę, powodować poważne krwawienia z dróg rodnych czy być przyczyną bólu w miednicy mniejszej. 

Autorzy zaprosili do badania blisko 100 pacjentek ich szpitala, u których wykryto niewielkie mięśniaki macicy. Przydzielono je losowo do grupy otrzymującej witaminę D (50 μg dziennie), witaminę B6 (5 mg dziennie) oraz galusan epigallokatechiny (EGCG, polifenol charakterystyczny dla zielonej herbaty, w dawce 150 mg dziennie) albo placebo. Badaie trwało 4 miesiące. 

Po tym czasie w grupie otrzymującej kombinację nutraceutyków odnotowano zmniejszenie wymiarów mięśniaków (o blisko 40 proc.!) i ich obwodowego unaczynienia; w grupie placebo oba parametry uległy zwiększeniu. Kobiety otrzymujące suplementację odczuły też złagodzenie objawów, co zauważono w dwóch kwestionariuszach dotyczących jakości życia. 

Witamina D wpływa na wzrost i różnicowanie najróżniejszych komórek, EGCG także jest aktywny biologicznie w komórkach mięśniaków macicy. Witamina B6 z kolei wchodzi w interakcje z hormonami, przez co jest wykorzystywana choćby w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zdaniem autorów te trzy nutraceutyki działają synergistycznie i mogą być wykorzystywane w praktyce lekarskiej jako element strategii wyczekiwania – jeśli uda się z ich pomocą przyspieszyć zanikanie mięśniaka, albo przynajmniej zmniejszyć jego wymiary przed operacją, będzie to niewątpliwie spory postęp. 

Na podstawie

Miriello D, Galanti F, Cignini P, Antonaci D, Schiavi MC, Rago R. Uterine fibroids treatment: do we have new valid alternative? Experiencing the combination of vitamin D plus epigallocatechin gallate in childbearing age affected women. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2021 Apr;25(7):2843-2851. doi: 10.26355/eurrev_202104_25537. PMID: 33877649.