Masaż z użyciem olejków eterycznych przyniósł długotrwałą ulgę starszym osobom z chorobą zwyrodnieniową kolan. 

Taki skutek odnotowano w badaniu przeprowadzonym w Turcji z udziałem 90 chorych, starszych osób, pensjonariuszy dwóch domów opieki.

Grupę tę podzielono losowo na trzy podgrupy. Przez 8 tygodni obserwowano, jakie zmiany zajdą pod wpływem jednej z dwóch interwencji:

  • masaży nóg (15-20 min co kilka dni, przez tygodnie)
  • podobnych masaży, ale z dodaniem do bazy służącej do masowania dwóch olejków eterycznych – rozmarynowego i imbirowego.

Trzecia grupa służyła jako kontrola w stosunku do dwóch pozostałych.

Nasilenie bólu i skalę trudności w poruszaniu się oceniano za pomocą dwóch skal: Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) Knee Osteoarthritis Evaluation Scale oraz OsteoArthritis Knee and Hip Quality of Life Scale (OAKHQoL).

W grupie, w której masaż był wykonywany za pomocą rozcieńczonego w bazie olejku eterycznego, odnotowano mniejszy ból i lepszą funkcję stawu kolanowego (czyli w praktyce: zdolność poruszania się) niż w pozostałych dwóch grupach – już po 4 tygodniach od rozpoczęcia regularnego masażu! Same masaże też dawały efekt, stan chorych w tej grupie był lepszy niż w grupie kontrolnej.

To jednak niejedyna właściwość aromaterapii w połączeniu z masażem. Okazało się, że dobre efekty utrzymywały się w tej grupie znacznie dłużej. Ponieważ masaże trwały tylko 3 tygodnie, nic dziwnego, że dobroczynny efekt z czasem ustępował. Ale uwaga – po 5 tygodniach od zaprzestania masaży stan chorych tylko masowanych wrócił do takiego, jak w grupie kontrolnej, podczas gdy wyniki u osób masowanych z użyciem olejków eterycznych były nadal lepsze.

Aromaterapia w połączeniu z masażem pozwoliła lepiej złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów niż sam masaż, a efekty utrzymywały się dłużej – podsumowują autorzy pracy.

Na podstawie

Jpn J Nurs Sci. 2019 May 30. Effects of aromatherapy massage on pain, functional state, and quality of life in an elderly individual with knee osteoarthritis. Pehlivan S, Karadakovan A.