Masaż z użyciem olejków eterycznych przyniósł długotrwałą ulgę starszym osobom z chorobą zwyrodnieniową kolan. 

Taki skutek odnotowano w badaniu przeprowadzonym w Turcji z udziałem 90 chorych, starszych osób, pensjonariuszy dwóch domów opieki.

Grupę tę podzielono losowo na trzy podgrupy. Przez 8 tygodni obserwowano, jakie zmiany zajdą pod wpływem jednej z dwóch interwencji:

  • masaży nóg (15-20 min co kilka dni, przez tygodnie)
  • podobnych masaży, ale z dodaniem do bazy służącej do masowania dwóch olejków eterycznych – rozmarynowego i imbirowego.

Trzecia grupa służyła jako kontrola w stosunku do dwóch pozostałych.

Nasilenie bólu i skalę trudności w poruszaniu się oceniano za pomocą dwóch skal: Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) Knee Osteoarthritis Evaluation Scale oraz OsteoArthritis Knee and Hip Quality of Life Scale (OAKHQoL).

W grupie, w której masaż był wykonywany za pomocą rozcieńczonego w bazie olejku eterycznego, odnotowano mniejszy ból i lepszą funkcję stawu kolanowego (czyli w praktyce: zdolność poruszania się) niż w pozostałych dwóch grupach – już po 4 tygodniach od rozpoczęcia regularnego masażu! Same masaże też dawały efekt, stan chorych w tej grupie był lepszy niż w grupie kontrolnej.

To jednak niejedyna właściwość aromaterapii w połączeniu z masażem. Okazało się, że dobre efekty utrzymywały się w tej grupie znacznie dłużej. Ponieważ masaże trwały tylko 3 tygodnie, nic dziwnego, że dobroczynny efekt z czasem ustępował. Ale uwaga – po 5 tygodniach od zaprzestania masaży stan chorych tylko masowanych wrócił do takiego, jak w grupie kontrolnej, podczas gdy wyniki u osób masowanych z użyciem olejków eterycznych były nadal lepsze.

Aromaterapia w połączeniu z masażem pozwoliła lepiej złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów niż sam masaż, a efekty utrzymywały się dłużej – podsumowują autorzy pracy.

Na podstawie

Jpn J Nurs Sci. 2019 May 30. Effects of aromatherapy massage on pain, functional state, and quality of life in an elderly individual with knee osteoarthritis. Pehlivan S, Karadakovan A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s