Wyciąg z pestek winogron jest źródłem licznych polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Mają one zdolność neutralizacji wolnych rodników, mogą więc zapobiegać oznakom starzenia się skóry, np. tworzeniu się zmarszczek czy plam. Podobnie działa resweratrol, cudowna cząsteczka obecna w skórkach winogron. 

Resweratrol ma wiele działań, chroni układ krążenia przed miażdżycą i jej konsekwencjami, działa antyrakowo i neuroprotekcyjnie (tj. zabezpiecza przed śmiercią neurony). Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne powodują, że budzi duże zainteresowanie naukowców zajmujących się zdrowiem skóry: resweratrol zmniejsza w komórkach ilość enzymów generujących wolne rodniki, stymuluje z kolei wytwarzanie enzymów usuwających szkodliwe reaktywne formy tlenu.

Kariera resweratrolu zaczęła się od wykrycia go w czerwonym winie, o czym więcej można przeczytać w osobnym artykule pt. Resweratrol, aktywny składnik w czerwonym winie i czerwonych winogronach. Autorzy pracy poświęconej winogronom i ich wpływom na zdrowie skóry zwracają jednak uwagę, że cząsteczka ta jest wysoce niestabilna – pod wpływem światła łatwo przekształca się w postać nieaktywną. Dodatkowo wcale nie można być pewnym, jak dużo resweratrolu znajduje się w danej partii wina, więc picie wina z myślą o wykorzystaniu właściwości zdrowotnych tego polifenolu niekoniecznie będzie skuteczne. Stąd próby dostarczania resweratrolu w inny sposób, np. za pomocą suplementów diety czy nawet zamykanie go w liposomach, które mają zapewniać transport resweratrolu bezpośrednio do wnętrza komórek skóry. Podobnie zresztą postępuje się z wyciągiem z pestek winogron.

Z przeglądu dokonanego przez autorów wynika, że skuteczne dostarczenie polifenoli winogron do komórek skóry wiąże się z:

 • wydłużeniem życia fibroblastów skórnych (komórki odpowiadające za syntezę tkanki łącznej i naprawę uszkodzeń);
 • ochroną przed szkodliwymi skutkami promieni ultrafioletowych;
 • zahamowaniem odkładania podskórnej tkanki tłuszczowej;
 • leczeniem ran i mniejszych miejscowych uszkodzeń skóry (w połączeniu ze srebrem koloidalnym);
 • poprawą obrzęku i uszkodzeń w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej;
 • przeciwdziałaniem uszkodzeniom skóry spowodowanym radioterapią;
 • hamowaniem rozwoju komórek nowotworowych i uwrażliwianiem ich na działanie chemioterapeutyków;
 • stymulacją wytwarzania melaniny (brązowy barwnik, którego brak skutkuje bielactwem);
 • redukcją zmarszczek (wraz z koenzymem Q10 i siemieniem lnianym);
 • rozjaśnianiem ostud (ciemne plamy pojawiające się na twarzy, najczęściej u kobiet);
 • poprawą stanu skóry u osób z trądzikiem.

Na podstawie

Arch Dermatol Res. 2019 May 21. Implications of grape extract and its nanoformulated bioactive agent resveratrol against skin disorders. Soleymani S, Iranpanah A, Najafi F, Belwal T, Ramola S, Abbasabadi Z, Momtaz S, Farzaei MH.