Zjawiskiem powszechnym jest, że chorzy przewlekle stosują nie tylko leki (o ile w ogóle o nich pamiętają), ale i zioła (do których nader często lekarzom się nie przyznają w obawie o spostponowanie ich działania). W prasie fachowej pojawiają się mimo to co jakiś czas artykuły naukowe, w których próbuje się analizować, czym chorzy leczą się na własną rękę. Niedawna praca dotyczy alergii i ziół.
Autor z Uniwersytetu Króla Abdulaziza w Dżedda (Arabia Saudyjska) zajął się tematem w celu oszacowania, jaki odsetek chorych używa regularnie preparatów ziołowych – i jakich. Pacjenci często ignorują fakt braku niezbitych dowodów naukowych na działanie danego suplementu, wiedza o działaniu danych produktów przekazywana jest w postaci porad od znajomych lub jest zakorzeniona w tradycji ludowej. Stosunkowo często zresztą te tradycyjne metody okazują się skuteczne, stąd akceptacja ludzkich decyzji i próba zdobycia wiedzy o efektywnych metodach terapii – nawet gdy nie mają naukowych podstaw – może przyczynić się do poszerzenia wiedzy i w tym duchu przeprowadzono opisywane badanie.
Uczestnikami było 102 pacjentów dwóch klinik alergologicznych, prawie 3/4 tej grupy stanowiły kobiety. Zioła przyjmowało aż 60 proc. chorych, i uwaga: podobny odsetek (63 proc.!) zgłaszał, że ich stosowanie przynosi poprawę. Najczęściej (prawie 19 na 20 osób!) zioła przyjmowali chorzy na astmę.
Lista ziół w kolejności od najczęstszej stosowanych przez pacjentów w tym badaniu:
- czarnuszka (Nigella sativa)
- anyż
- kadzidłowiec (Boswellia)
- imbir
- fenkuł
- gujawa pospolita
- oliwka europejska (najczęściej stosowana przez pacjentów z alergiczną chorobą skóry)
- tymianek
- mięta
- rumianek
- goździkowiec
- kurkuma
- czapetka pachnąca
- Hedera
- Głożyna cierń Chrystusa
- sezam
Zadziwiające jest to, że – o czym wielu chorych zapewne nie wie – część z tych roślin ma działanie przeciwzapalne, antyleukotrienowe i antyhistaminowe (a w związku z tym potencjał przeciwalergiczny) wykazane wstępnie w badaniach naukowych. Do takich należy m.in. czarnuszka, oliwka europejska, gujawa, imbir, kurkuma czy najczęściej stoswany przez chorych na astmę kadzidłowiec (Boswellia).
Na podstawie
Saudi Med J. 2019 Apr;40(4):391-396. Prevalence of herbal medicines in patients with chronic allergic disorders in Western Saudi Arabia. Koshak AE.