Prof. Augusto A. Litonjua, pediatra z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku (USA) dzieli się na łamach pisma dla alergologów „Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology” rezultatami przeglądu ostatnich prac naukowych poświęconych związkom witaminy D z astmą u dzieci. 

Autor zwraca uwagę, że według najnowszych danych suplementacja witaminy D:

  • pomaga zapobiec rozwojowi astmy i pojawianiu się nawracających świstów we wczesnym okresie życia;
  • może pomagać w leczeniu astmy.

Witamina D jest wykorzystywana przez komórki układu immunologicznego (mają one nawet zdolność jej aktywacji, co – jak tradycyjnie uważano – zarezerwowane było dla wątroby i nerek) i w związku z tym ewidentnie jej niedobór będzie wpływał na działanie naszej odporności. Wiadomo, że witamina D bierze udział w procesie wygaszania reakcji zapalnych przez limfocyty T regulatorowe, a to właśnie przewlekły stan zapalny leży u podłoża patofizjologicznego nadreaktywności oskrzeli, której objawem są napady duszności w astmie. Innymi słowy, to przewlekłe zapalenie toczące się w drogach oddechowych w dużej mierze przyczynia się do napadów skurczu oskrzeli. Związki między zawartością witaminy D we krwi a astmą opisano w niejednym badaniu naukowym, choć wnioski nie zawsze były spójne.

Prof. Augusto A. Litonjua analizując prace z przełomu lat 2017-18 wskazuje na istotne działanie ochronne witaminy D przyjmowanej już w okresie ciąży – z dwóch niedawnych badań wynika, że jeśli kobieta w ciąży suplementuje witaminę D, ich dzieci rzadziej mają astmę i świsty i efekt ten utrzymuje się nawet przez 3 lata – przy czym najsilniejszą ochronę zapewniają duże stężenia witaminy D we krwi (>30  ng/ml). Także suplementacja witaminy D po narodzinach dziecka wydaje się działać ochronnie – taki efekt (zmniejszenie ryzyka o 1/3) wykazano wśród czarnoskórych dzieci, którym witaminę D podawano przez rok od narodzin. Z kolei gdy mamy do czynienia z dzieckiem chorym na astmę i poważnym niedoborem witaminy D (<10 ng/ml) suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko zaostrzeń choroby (czyli kolejnych napadów duszności).

Zdaniem autora jednym z najważniejszych zagadnień wymagających dziś wyjaśnienia w omawianym temacie jest to, jakie powinno być optymalne stężenie witaminy D we krwi, przy którym kontrola astmy będzie najlepsza. A to bezpośrednio wiąże się z zasadami dawkowania witaminy D i ich indywidualizacją, wiadomo bowiem, że nie u każdego dawka powinna być taka sama (np. osoby otyłe i ci, u których witamina D wchłania się gorzej, potrzebują większych dawek).

Na podstawie

Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2019 Apr;19(2):126-131. Vitamin D and childhood asthma: causation and contribution to disease activity. Litonjua AA