Karczochy, jeden z symboli diety śródziemnomorskiej, są bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych, których znaczenie zdrowotne trudno przecenić. Korzyści zdrowotne, jakie dają karczochy, wiąże się m.in. z układem krążenia i zdrowiem wątroby, dziś dołącza do nich działanie antystarzeniowe.  

Włoscy naukowcy sprawdzili, jak działa wyciąg z karczochów zawierający polifenole na komórki śródbłonka. Polifenole wybrano spośród innych substancji zawartych w karczochach z uwagi właśnie na ich ugruntowane działanie wspierające czynność naczyń krwionośnych. Śródbłonek zaś to wewnętrzna błona naczyń, bezpośrednio kontaktująca się z krwią, aktywna metabolicznie i kluczowa dla utrzymywania głównego zadania tętnic: zaopatrywania narządów i tkanek w krew.

Badanie polegało na ocenie, jak inkubacja w roztworze polifenoli zmieni markery na powierzchni śródbłonka, zwłaszcza pod kątem działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego oraz ekspresji genów związanych z młodością komórkową.

Ekstrakt z karczocha zawierał w przeważającej części takie polifenole, jak kwas chlorogenowy oraz kwasy dikawoilochinowe. Jego aplikacja spowodowała wytwarzanie przez komórki śródbłonka białek korzystnych dla mikrokrążenia, rozszerzających naczynia, zaobserwowano też efekty przeciwzapalne i ochronę naczyń limfatycznych przez uszkodzeniami przez reaktywne formy tlenu. Ekstrakt z karczocha powodował też zacieśnienie połączeń międzykomórkowych.

Najważniejsze jednak zaobserwowane działanie to stymulacja aktywności genów, które przeciwdziałają starzeniu. Autorzy nie poprzestali zresztą na obserwacji in vitro – potwierdzili te wyniki w badaniu z udziałem ludzi, u których ekstrakt z karczocha stosowany miejscowo poprawił o ok. 20 proc. szorstkość skóry i ok. 10 proc. jej elastyczność.

Na podstawie

Molecules. 2018 Oct 23;23(11). Artichoke Polyphenols Produce Skin Anti-Age Effects by Improving Endothelial Cell Integrity and Functionality. D’Antuono I, Carola A, Sena LM, Linsalata V, Cardinali A, Logrieco AF, Colucci MG, Apone F.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s