Karczochy, jeden z symboli diety śródziemnomorskiej, są bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych, których znaczenie zdrowotne trudno przecenić. Korzyści zdrowotne, jakie dają karczochy, wiąże się m.in. z układem krążenia i zdrowiem wątroby, dziś dołącza do nich działanie antystarzeniowe.  

Włoscy naukowcy sprawdzili, jak działa wyciąg z karczochów zawierający polifenole na komórki śródbłonka. Polifenole wybrano spośród innych substancji zawartych w karczochach z uwagi właśnie na ich ugruntowane działanie wspierające czynność naczyń krwionośnych. Śródbłonek zaś to wewnętrzna błona naczyń, bezpośrednio kontaktująca się z krwią, aktywna metabolicznie i kluczowa dla utrzymywania głównego zadania tętnic: zaopatrywania narządów i tkanek w krew.

Badanie polegało na ocenie, jak inkubacja w roztworze polifenoli zmieni markery na powierzchni śródbłonka, zwłaszcza pod kątem działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego oraz ekspresji genów związanych z młodością komórkową.

Ekstrakt z karczocha zawierał w przeważającej części takie polifenole, jak kwas chlorogenowy oraz kwasy dikawoilochinowe. Jego aplikacja spowodowała wytwarzanie przez komórki śródbłonka białek korzystnych dla mikrokrążenia, rozszerzających naczynia, zaobserwowano też efekty przeciwzapalne i ochronę naczyń limfatycznych przez uszkodzeniami przez reaktywne formy tlenu. Ekstrakt z karczocha powodował też zacieśnienie połączeń międzykomórkowych.

Najważniejsze jednak zaobserwowane działanie to stymulacja aktywności genów, które przeciwdziałają starzeniu. Autorzy nie poprzestali zresztą na obserwacji in vitro – potwierdzili te wyniki w badaniu z udziałem ludzi, u których ekstrakt z karczocha stosowany miejscowo poprawił o ok. 20 proc. szorstkość skóry i ok. 10 proc. jej elastyczność.

Na podstawie

Molecules. 2018 Oct 23;23(11). Artichoke Polyphenols Produce Skin Anti-Age Effects by Improving Endothelial Cell Integrity and Functionality. D’Antuono I, Carola A, Sena LM, Linsalata V, Cardinali A, Logrieco AF, Colucci MG, Apone F.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s