Skąd się bierze zbawienny wpływ diety śródziemnomorskiej dla układu krążenia? Po blisko 70 latach badań wiemy, że nie z pojedynczego składnika, a raczej z wielu współdziałających ze sobą korzystnych dla zdrowia elementów. Są to i nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oliwie i morskich rybach, i fitosterole, i liczne polifenole, i bogactwo witamin i minerałów (i prawdopodobnie także inne, nieodkryte jeszcze związki). 

Ciekawym elementem diety śródziemnomorskiej są karczochy, wykorzystywane jako ekstrakty lub gotowane serca (wewnętrzna część karczocha) w leczeniu zaburzeń lipidowych. Autorzy nowego przeglądu prac naukowych nad wpływem substancji zawartych w karczochach na frakcje cholesterolu stwierdzili – po analizie wszystkich danych uzyskanych po 2000 r., że za pomocą 2-3 g ekstraktu z karczocha dziennie można uzyskać dość poważne zmniejszenie stężenia różnych frakcji lipidowych – od triglicerydów, poprzez LDL aż do obniżenia całkowitego stężenia cholesterolu (rzędu 10-50 mg/dl).

Autorzy podejrzewają, że mechanizm działania karczochów różni się istotnie w zależności od tego, czy stosujemy ekstrakt, czy gotowane serca karczochów – w pierwszym przypadku kluczową rolę wydają się grać luteolina i kwas chlorogenowy (związki z grupy polifenoli roślinnych), natomiast w drugim – inulina i inne frakcje rozpuszczalnego błonnika.

W dzisiejszych czasach o świeże karczochy w polskiej diecie raczej trudno – fani naturalnej ochrony układu krążenia przed miażdżycą mogą za to skorzystać z ekstraktów, które dostępne są w postaci nutraceutyków.

Źródło

Pharmacol Res. 2018 Nov;137:170-178. The effect of artichoke on lipid profile: A review of possible mechanisms of action. Santos HO, Bueno AA, Mota JF.