Bakteryjna flora jelitowa w wyniku m.in. interakcji z układem immunologicznym wpływa na ryzyko infekcji towarzyszące operacjom chirurgicznym – ogłosili polscy naukowcy. 

Autorzy przeanalizowali badania kliniczne aż do czerwca 2018 r. Poszukiwali tych badań, w których u osób poddawanych najróżniejszym zabiegom chirurgicznym stosowano probiotyki (dobroczynne szczepy mikroorganizmów), prebiotyki (substancje ułatwiające rozwój dobroczynnych bakterii jelitowych) lub synbiotyki (połączenie prebiotyku i probiotyku w jednym, np. w jednej kapsułce).

Autorzy włączyli do metaanalizy 35 takich badań, w których udział wzięło w sumie przeszło 3 tys. dorosłych. Wykazali, że pod wpływem probiotyków dochodzi do redukcji stanu zapalnego mierzonymi takimi markerami jak białko C-reaktywne (CRP) i interleukina-6 oraz do wzrostu stężenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (które, jak się postuluje, są ważnym mediatorem dobroczynnego działania mikroflory jelitowej). Można by rzec, że same markery stanu zapalnego nikomu do wyobraźni nie przemówią, jednak tym zmianom towarzyszyły wymierne, odczuwalne korzyści:

  • redukcja powikłań pooperacyjnych (biegunek, zapaleń płuc, zakażeń ran pooperacyjnych, zakażeń układu moczowego);
  • skrócenie czasu trwania gorączki po operacji;
  • skrócenie ewentualnej antybiotykoterapii;
  • szybsze przejście na żywienie doustne;
  • skrócenie pobytu w szpitalu.

Najciekawsze jest to, że wciąż nie wiemy, dlaczego bakterie jelitowe mają aż tak duży wpływ na nasz organizm. Wiadomo, że wokół naszych jelit i ogólnie – układu pokarmowego – ciągnie się potężne skupisko komórek układu immunologicznego, który pozostaje w ciągłej interakcji z mikroorganizmami w jelitach. I jak pozostająca w pełnej gotowości armia, może być mniej lub bardziej skory do działania pod wpływem najróżniejszych bodźców, co może przejawiać się mniejszą skłonnością do alergii, autoagresji lub mniejszymi rozmiarami reakcji zapalnej pod wpływem „uszkodzenia” zadanego nożem chirurga, jeśli w jelitach „panuje spokój” na poziomie mikroskopowym.

Źródło

J Clin Med. 2018 Dec 16;7(12). A Systematic Review, Meta-Analysis, and Meta-Regression Evaluating the Efficacy and Mechanisms of Action of Probiotics and Synbiotics in the Prevention of Surgical Site Infections and Surgery-Related Complications. Skonieczna-Żydecka K, Kaczmarczyk M, Łoniewski I, Lara LF, Koulaouzidis A, Misera A, Maciejewska D, Marlicz W.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s