Należy promować suplementację soku z buraka jako kluczowy element stylu życia w ramach profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego – co oznacza, że powinien być stały elementem diety zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na nadciśnienie. 

Do takich wniosków doszli autorzy przeglądu badań naukowych opublikowanego na łamach pisma „Biomolecules”. Wykazali, że suplementacja soku z buraka jest w stanie skutecznie zmniejszać ciśnienie tętnicze w różnych grupach ludzi.

Jednym z prawdopodobnych mechanizmów jest wpływ buraków na stężenie jonów tlenku azotu we krwi. Buraki są bogate w azotany, które są dość szybko wchłaniane do krwi i służą jako rezerwuar tlenku azotu – jest z nich wytwarzany w procesach enzymatycznej i nieenzymatycznej redukcji, które to procesy szczególnie aktywne są w sytuacji niedotlenienia i kwasicy. Tlenek azotu zaś rozszerza ścianę naczyń krwionośnych i poprawia dopływ krwi do tkanek. Tu możemy zaobserwować, jak działa niezależna od naszej woli i świadomości regulacja – gdy brakuje tlenu, pojawia się miejscowe zakwaszenie, i z azotanów nieorganicznych generowana jest porcja tlenku azotu – poszerza się tętniczka, przepływa więcej krwi, w tkankach pojawia się więcej tlenu i dzięki temu redukowane jest zakwaszenie. Notabene za odkrycie roli tlenku azotu w regulacji napięcia ściany naczyń krwionośnych w 1998 r. przyznano Nagrodę Nobla.

Autorzy po dokonaniu analizy 11 badań klinicznych wskazują, że dostępne dowody świadczą o skuteczności suplementacji soku z buraków w zmniejszaniu ciśnienia tętniczego. Jest to interwencja niedroga, łatwo dostępna i jej rozpropagowanie może pomóc zmniejszyć śmiertelność i powikłania związane z nadciśnieniem tętniczym, jak np. zawały serca, udary, niewydolność serca czy tętniaki aorty.

W przyszłych badaniach należy zwrócić uwagę na różnice działania soku z buraka w różnych podgrupach – np. czy u starszych osób efekt jest taki sam (mają one mniejsze stężenie azotanów we krwi i być może upośledzony mechanizm generacji tlenku azotu), czy podobnie działa u obu płci, czy może działać skuteczniej u osób z nadwagą otyłych.

Warto też zauważyć, że w burakach znajduje się więcej związków biologicznie czynnych, np. betalaina, które również mogą brać udział w rozszerzaniu naczyń i redukcji ciśnienia tętniczego krwi.

Źródło

Biomolecules. 2018 Nov 2;8(4). Dietary Nitrate from Beetroot Juice for Hypertension: A Systematic Review. Bonilla Ocampo DA, Paipilla AF, Marín E, Vargas-Molina S, Petro JL, Pérez-Idárraga A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s